SUSZA, póki co, tylko w niektórych częściach Polski… jednak wójt Gminy Pawonków namawia do oszczędzania wody

SUSZA, póki co, tylko w niektórych częściach Polski… jednak wójt Gminy Pawonków namawia do oszczędzania wody

Jak wynika z badań prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w ciągu ostatnich 24 lat nie notowano tak zimnego kwietnia jak w tym roku. W południowo-wschodniej części kraju wystąpiły wówczas wysokie opady na poziomie od 60 do 120 mm (około 140% normy wieloletniej). Tegoroczny maj również był zimny i z okresami opadowymi.

Czerwiec jest już jednak zdecydowanie cieplejszy. Według prognoz synoptyków – silne upały, które towarzyszą nam w ostatnich dniach, utrzymają się nawet do pierwszych dni lipca. W niektórych częściach kraju wystąpiły już pierwsze oznaki suszy, dlatego coraz więcej samorządów apeluje do mieszkańców o oszczędne korzystanie z wody. W powiecie lublinieckim taką gminą jest Gmina Pawonków.

Od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych – poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W czerwcu, ze względu wzrost temperatur i mniejszą ilość opadów, samorządy coraz częściej apelują o oszczędzanie wody. W niektórych gminach wprowadzono już zakazy podlewania ogrodów przydomowych, działkowych i terenów zielonych. Taki zakaz wprowadzono np. w gminie Bogdaniec (Wielkopolska), gdzie między godz. 6:00 a 24:00 można wodę wykorzystywać tylko do picia, przyrządzania posiłków czy mycia się. Nie można m.in. podlewać kwiatów i trawy, napełniać basenów i myć samochodów [za: money.pl]

W powiecie lublinieckim do apeli dołączyła gmina Pawonków – Zwracam się do Państwa z prośbą o oszczędne gospodarowanie wodą w upalne dni, szczególnie w weekendy. Doświadczenia z ostatnich dwóch lat pokazują, że największe zużycie wody w Gminie Pawonków mamy w soboty i środy. Bardzo proszę, nie napełniajcie państwo w soboty basenów. Proszę, jeśli to możliwe, przenieście też prace związane z użyciem wody na inny dzień niż sobota. Z doświadczenia wiem, że nieuprane pranie nie znika po weekendzie, poczeka na nas tak czy siak – zaapelowała w portalu społecznościowym Facebook Joanna Wons – Kleta, wójt gminy Pawonków.

Gmina, borykająca się z problemami w zakresie zasobów wody, planuje budowę nowej studni głębinowej w rejonie sołectwa Kośmidry – Planowana inwestycja budzi sporo emocji i obaw wśród mieszkańców, zwłaszcza tych prowadzących działalność rolniczą. Według informacji płynących ze strony Urzędu Gminy, budowa ujęcia nie spowoduje konieczności wprowadzenia strefy ochrony pośredniej, co mogłoby w znaczący sposób ograniczyć swobodę prowadzenia działalności rolniczej – podkreślał Marek Jarkiewicz, radny gminy Pawonków, który zapraszał mieszkańców na spotkanie dotyczące budowy studni. Odbyło się ono 16 czerwca – retransmisja dostępna jest: TUTAJ [Facebook]

Poniżej. Obecna sytuacja w Polsce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.