Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Obwodnicy i ulicy Skłodowskiej w Lublińcu? Dokumentacja na biurku Burmistrza [FILM]

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Obwodnicy i ulicy Skłodowskiej w Lublińcu? Dokumentacja na biurku Burmistrza [FILM]

Według zapowiedzi Burmistrza Lublińca – Edwarda Maniury, jeszcze w 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza dokonać zmiany organizacji ruchu poprzez montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Obwodnicy Miasta i drogi powiatowej 2322S a więc ulicy Marii Curie Skłodowskiej – łączącej centrum z dzielnicą Wymyślacz.

Informację o planowanej inwestycji podał w poniedziałek, podczas Sesji Rady Miejskiej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przesłała nam do uzgodnienia dokumentację sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Marii Curie Skłodowskiej – mówił Edward Maniura – Wielokrotnie w tej sprawie wnioskowali radni Rady Miejskiej. Kilkukrotnie występowaliśmy do Dyrekcji. Życie pokazuje, że warto walczyć, choć po pierwszych pismach, które trafiały do nas od zarządcy drogi wydawało się, że ta sprawa jest mało realna – podkreślał Burmistrz w trakcie poniedziałkowej Sesji.

Dodał, że GDDKiA posiada zabezpieczenie finansowe na realizację zadania.

Jeśli chodzi o radnych Rady Miejskiej w Lublińcu, w ostatnim czasie sporą aktywność w kwestii konieczności wprowadzenia zmian w jednym z najruchliwszych punktów miasta wykazywał radny Łukasz Mikulski [PiS]. W połowie września 2020 samorządowiec współtworzył wniosek skierowany w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji. Głównym motywem było bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, pokonujących niebezpieczną jezdnię kierując się do dzielnicy Wymyślacz i dalej w kierunku gminy Pawonków (Kośmidry, Solarnia) lub odwrotnie – do centrum miasta. Mikulski domagał się przede wszystkim budowy kładki ponad Obwodnicą lub montażu sygnalizacji – jako rozwiązanie alternatywne.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, w odpowiedzi na wniosek, zarządca drogi krajowej nr 11 zapowiedział wzmocnienie widoczności oznakowania D-6 (przejście dla pieszych) poprzez dodanie odblaskowej folii fluorescencyjnej do istniejących znaków i usytuowanie ich bliżej krawędzi ulicy – co wykonano w połowie lipca 2021 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się jednak na kolejny krok, który – zgodnie z zapowiedzią Burmistrza Maniury – zrealizowany zostanie jeszcze przed rokiem 2022.

.

  1. Myślałem że burmistrz ma coś w głowie, ale zaczynam w to wątpić. Kolejne światła? To może wszystkie skrzyżowania zamieńmy na świetlne, wtedy ruch w mieście stanie. Ideał niektórych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.