“Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego”. Już 27 maja patriotyczne wydarzenie w gminie Woźniki

“Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego”. Już 27 maja patriotyczne wydarzenie w gminie Woźniki

Już w czwartek 27 maja w Czarnym Lesie koło Woźnik odbędzie się wydarzenie pod nazwą: “Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego”.

Zapraszamy mieszkańców gminy, a w szczególności uczniów, rodziny oraz wszystkich miłośników historii do Woźnik, a dokładniej do Czarnego Lasu. Miejsce to wybraliśmy nieprzypadkowo. Najprawdopodobniej właśnie w Pałacu w Czarnym Lesie Wojciech Korfanty (późniejszy dyktator powstania) podjął decyzję o wybuchu III Powstania Śląskiego – podkreślają organizatorzy.

“Szepty Czarnego Lasu” to wydarzenie plenerowe, które pozwoli wszystkim uczestnikom poczuć klimat tamtych, ważnych dla historii Górnego Śląska, dat. Wejście na teren parku możliwe będzie od godziny 15:45.

  • Obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego rozpocznie uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy.
  • Około godziny 16:30 rozbrzmią pieśni powstańcze.
  • Na wszystkich miłośników historii czekać będzie gra terenowa nawiązująca do Powstań. Uczestnicy zabawy – drużyny od 2 do 6 osób – spotkają na swojej drodze aktorów i animatorów, z którymi postarają się zgłębić historyczne zagadki, wczuć się w sytuację osób, postaci i bohaterów sprzed 100 lat. Dla najlepszych drużyn przewidziane są nagrody.

Z Czarnego Lasu warto udać się na Rynek Główny w Woźnikach. Tego samego dnia, wieczorem, o godzinie 21:00, na elewacji ratusza wyświetlony będzie spektakl wizualny – mapping – prezentujący historię III Powstania Śląskiego.

Na najważniejszym placu w Woźnikach stanęła już wystawa plenerowa “Powstania Śląskie 1919–1921”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Prezentuje ona historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej.

Uwaga! Wydarzenie plenerowe “Szepty Czarnego Lasu” odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.