Szok i niedowierzanie! Dwuletnie dziecko porzucone w częstochowskim “Oknie Życia”. Policja ustaliła tożsamość rodziców

Szok i niedowierzanie! Dwuletnie dziecko porzucone w częstochowskim “Oknie Życia”. Policja ustaliła tożsamość rodziców

W poniedziałek po godz. 21:00 w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie zostało znalezione dziecko. Około dwuletnia dziewczynka czuje się dobrze. Przy dziecku pozostawiono list z informacją o imieniu. Zawiadomiono policję, a dziecku zapewniono opiekę lekarską – poinformowała we wtorek Katolicka Agencja Informacyjna.

To już szóste dziecko znalezione w częstochowskim Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego prowadzonym przez siostry służebniczki przy ul. św. Kazimierza 1.

Jak informuje serwis czestochowa.naszemiasto.pl, Komenda Miejska Policji w Częstochowie ustaliła już tożsamość rodziców dziecka.

– Przeprowadziliśmy w tej sprawie wszystkie niezbędne czynności, rodzice dziecka zostali ustaleni. Dokumentacja zostanie przekazana do sądu, który podejmuje decyzje w takich sprawach –  poinformował w rozmowie z “Dziennikiem Zachodnim” Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Częstochowskie Okno Życia zostało otwarte i poświęcone 28 grudnia 2008 r. przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego metropolitę częstochowskiego. Powstało z inicjatywy Caritas archidiecezji częstochowskiej i Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Można w nim zostawić dziecko, którego matka nie chce lub nie może wychować. Najpierw trafia ono do szpitala, a potem do nowej rodziny [za: ekai.pl]

Okna Życia są prowadzone przez różne instytucje: to najczęściej szpitale, zakony, czy domy samotnej matki. Pierwsze współczesne okno życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Dzisiaj Caritas Polska prowadzi 61 takich miejsc w całym kraju.

Do końca kwietnia 2021 roku w oknach życia prowadzonych przez Caritas pozostawiono ponad 110 dzieci. Natomiast do maja 2016 poprzez 60 otwartych wówczas okien życia przyjęto 94 noworodki.

Co ciekawe, w 2015 roku Komitet Praw Dziecka ONZ wyraził głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji prawnych i rosnącą liczbą okien życia w Polsce, umożliwiających anonimowe porzucanie dzieci. Zdaniem Komitetu stanowi to naruszenie m.in. art. 6–9 i 19 Konwencji o prawach dziecka. Komitet wezwał Polskę do zakazania korzystania z okien życia, wzmocnienia rozwiązań alternatywnych oraz rozważenia możliwości – jako środka ostatecznego – anonimowego porodu w szpitalu [za: wikipedia.pl]

  1. Może Komitet Praw Dziecka ONZ wyraziłby swoje “głębokie zaniepokojenie” najczęstszą przyczyną zgonów dzieci, jaką jest – aborcja. https://www.worldometers.info/pl/
    “Faktyczna liczba dzieci uśmierconych w łonie matki może być jednak znacznie wyższa. Statystyki aborcyjne nie obejmują bowiem zgonów spowodowanych przez zażywanie środków wczesnoporonnych. W każdym razie pewne jest, że to właśnie usuwanie ciąży jest dziś na świecie najczęstszą przyczyną śmierci. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmują choroby zakaźne takie jak malaria czy Aids, które spowodowały 13 mln zgonów, głównie w krajach rozwijających się. Kolejne miejsca w statystyce zajmują nowotwory (8.2 mln), palenie (5,1 mln) i nadużywanie alkoholu (2,5 mln). Po nich dopiero następuje Covid-19, a zaraz za nim wypadki drogowe oraz samobójstwa, w wyniku których zginęło w ubiegłym roku 1,1 mln osób.” https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2021-01/bilans-aborcji-w-swiecie-w-2020.html

    Odpowiedz
  2. Dzien dobry,
    pomimo że często nie zgadzam się z twierdzeniami Pani Heleny, to jednak w tym razem podzielam jej poglad i uważam że w pełni humanitarnym i zapewniającym poszanowanie istoty godności życia ludzkiego jest oddanie dziecka w oknie życia niż pozostawinie go na śmietniku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.