Tego wydarzenia przegapić nie można! Już w niedzielę wirtualna premiera spektaklu “Exodus” w wykonaniu ZPiT Śląsk

Tego wydarzenia przegapić nie można! Już w niedzielę wirtualna premiera spektaklu “Exodus” w wykonaniu ZPiT Śląsk

W niedzielę 29 listopada o godz. 19:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza na internetową premierę spektaklu baletowego pt. „Exodus”, zrealizowanego w ramach projektu „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności”. 

Spektakl dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Będzie można obejrzeć go na oficjalnym profilu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na Faceboku oraz kanale You Tube Zespołu „Śląsk”.

Projekt „Taniec natchniony”, w ramach którego zrealizowano „Exodus”, zakładał prezentację spektaklu podczas koncertów w Japonii. Pandemia uniemożliwiła artystom podróż, ale dzięki zmianie formuły projektu jego realizacja jest możliwa w przestrzeni wirtualnej. Prezentacja włączona została do programu Festiwalu Polskiego w Japonii, organizowanego jesienią 2020 r. przez Instytut Polski w Tokio.

Przy wsparciu japońskich partnerów, w listopadzie zorganizowane zostały prapremierowe pokazy widowiska z udziałem publiczności w Tsurudze (3 listopada), Tokio (9 listopada), Sapporo (21 listopada). Ostatnie odbędą się 29 listopada w Osace i Setouchi.

Integralną częścią projektu – zarejestrowanego w siedzibie Zespołu „Śląsk” – są warsztaty poloneza, krakowiaka i trojaka, które służą pogłębianiu wiedzy na temat polskich tańców ludowych i narodowych oraz przybliżają specyfikę polskiego tańca ludowego, tak głęboko zakorzenionego w tradycji – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

Celem projektu jest promocja i ukazanie roli polskiej kultury w budowaniu światowego dziedzictwa kulturowego oraz zaprezentowanie jej uniwersalności. Intencją artystyczną spektaklu „Exodus” jest również pokazanie zjawiska przenikania się kultur i łączenia odmiennych stylów wykonawczych – sztuki tradycyjnej ze sztuką współczesną.

Zastosowanie w spektaklu kompilacji tańca współczesnego z tańcem ludowym, w zestawieniu z warsztatami tańców narodowo-ludowych, jest znakomitą formą ukazania ponadczasowego znaczenia tradycyjnej kultury polskiej, jako czynnika integrującego międzynarodowe środowisko taneczne i muzyczne.

WIĘCEJ INFORMACJI: TUTAJ [ZPiT Śląsk, Facebook]

YOU TUBE ZPiT Śląsk: TUTAJ

zdjęcie: ZPiT Śląsk [arch.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.