Terytorialsi ćwiczyli na Żywiecczyźnie. Mieszkańcy Rajczy pod wrażeniem.

Terytorialsi ćwiczyli na Żywiecczyźnie. Mieszkańcy Rajczy pod wrażeniem.

Do godziny 4:00 nad ranem ochraniali obiekt przed atakiem nieprzyjaciela, który kilkanaście razy próbował zdobyć budynek szkoły – tak wyglądało szkolenie śląskich terytorialsów w Rajczy (pow. żywiecki).

Blisko 120 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w miniony weekend z zakresu czarnej i zielonej taktyki. Terytorialsi mieli za zadanie rozpoznanie mostu i stacji kolejowej oraz terenu Rajczy. Żołnierze uczyli się także procedury MEDEVAC czyli transportu rannego z pola walki lub z miejsca katastrofy. Zgłębiali naukę węzłów, zjazdów na linie oraz wspinaczki.

Mundurowi prowadzili również ochronę obiektu, w którym wystawili posterunki obserwacyjne i patrole wokół budynku. Do wykrycia wroga używali między innymi noktowizji i termowizji. Mimo wielu prób przeciwnika, w którego wcieliła się inna kompania lekkiej piechoty, wrogom nie udało się przejąć obiektu.

Jestem pod wrażeniem swoich żołnierzy, ich działań i pasji z jaką wykonują wszystkie zadania. Podczas szkoleń rotacyjnych dają z siebie 100 % co widać chociażby podczas takich ćwiczeń – powiedział po zakończeniu szkolenia kpt. Piotr Dymek, dowódca pierwszej kompanii gliwickiego batalionu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kapitan Dymek zaznaczył też, że bardzo cieszy go podejście lokalnej społeczności do przedsięwzięcia. Mieszkańcy bardzo pozytywnie zareagowali na ćwiczenia na Żywiecczyźnie – Ludzie zaczynają się przyzwyczajać do tego, że żołnierze nie szkolą się już jedynie na terenie koszar czy na poligonach, ale i w miejscach, które kiedyś może przyjść im bronić. Widać, że zdają sobie sprawę jak ważna może być znajomość terenu w czasie walki i co oznacza Obrona Terytorialna – dodał kpt. Dymek.

W weekend na terenie dwunastu województw szkolłoi się ponad 7 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Realizowane są wszystkie formy aktywności szkoleniowej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w WOT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.