To nie są dobre wieści. Nie będzie remontów dróg powiatowych na terenie Ziemi Lublinieckiej.

To nie są dobre wieści. Nie będzie remontów dróg powiatowych na terenie Ziemi Lublinieckiej.

W tym roku i w najbliższych latach, nie będziemy mogli remontować dróg powiatowych – zapowiedział Starosta Lubliniecki Joachim Smyła podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu.

O kontynuację rozpoczętych inwestycji, takich jak coroczna naprawa jednego kilometra drogi powiatowej z Sierakowa Śląskiego do Rędziny, pytali radni Prawa i Sprawiedliwości w trakcie dyskusji poprzedzającej środowe głosowanie nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie powiatu do przebudowy ul. Stefana Wyszyńskiego i Hajdy Wawrzyńca w Lublińcu.

W uznaniu Starosty, o takiej a nie innej decyzji zarządu powiatu zadecydowała zła sytuacja finansowa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, który generuje coraz większe koszty po stronie Starostwa – Nie mamy na to żadnego wpływu. Wszystkie remonty i inwestycje pochłaniane są przez SP ZOZ. Tylko w tym roku mamy 5 milionów złotych straty jeśli chodzi o działalność tej placówki – mówił Starosta Joachim Smyła.

Wygląda na to, że przynajmniej w najbliższych miesiącach, mieszkańcy lublinieckich ulic Wyszyńskiego i Hajdy Wawrzyńca, będą ostatnimi, którzy doczekają się modernizacji swoich odcinków administrowanych przez powiat. W tym przypadku z pomocą przyszedł rząd, który w październiku 2018 roku uruchomił Fundusz Dróg Samorządowych. To właśnie z tego źródła Starostwo Powiatowe uzyska dofinansowanie wysokości ponad 2 milionów złotych i przeznaczy je na remont obu odcinków.

Łącznie, w ramach FDS, do jednostek położonych na terenie powiatu lublinieckiego trafi ponad 8 milionów złotych – Praca nad przygotowaniem Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, którą miałem szansę prowadzić w Sejmie dziś przynosi wymierne korzyści dla Ziemi Lublinieckiej – powiedział Poseł Andrzej Gawron podczas uroczystego przekazania czeków na realizację inwestycji przedstawicielom naszych samorządów, 9 września. Parlamentarzysta podziękował gminom za udział w tegorocznym konkursie.

*     *     *

Oto lista dróg z terenu powiatu lublinieckiego objętych dotacjami w ramach Funduszu Dróg Samorządowych:

GMINA PAWONKÓW – Przebudowa nawierzchni dróg gminnych – ulicy Rolnej, Polnej i Lompy w Łagiewnikach Wielkich

GMINA LUBLINIEC – Przebudowa drogi gminnej nr 440002S ul. Sobieskiego w Lublińcu od skrzyżowania z ul. Majdanek do skrzyżowania z ul. 11 Listopada wraz z przebudową kanalizacji deszczowej

GMINA KOCHANOWICE – Przebudowa dróg gminnych ul. Zielonej i ul. Cegielnianej w Kochcicach

GMINA BORONÓW – Przebudowa ulicy Szkolnej w miejscowości Boronów

GMINA KOSZĘCIN – Rozbudowa drogi gminnej – ul. Piaskowej w Strzebiniu (613 070 S)

GMINA HERBY – Remont ul. Szkolnej w Lisowie

GMINA BORONÓW – Przebudowa ulicy Lompy w miejscowości Boronów

GMINA BORONÓW – Przebudowa ulicy Młyńskiej w miejscowości Boronów (REZERWA)

POWIAT LUBLINIECKI – Przebudowa dróg powiatowych 2348S (ul. Stefana Wyszyńskiego) oraz 2349S (ul. Hajdy Wawrzyńca) w Lublińcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.