“To ważna data w historii naszego miasta”. W Lublińcu odsłonięto tablicę poświęconą Powstańcom Śląskim [ZDJĘCIA]

“To ważna data w historii naszego miasta”. W Lublińcu odsłonięto tablicę poświęconą Powstańcom Śląskim [ZDJĘCIA]

W poniedziałek o godzinie 14:00 na Placu im. Pawła Golasia w Lublińcu odbyło się uroczyste odsłonięcie, przekazanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, tablicy upamiętniającej bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do Odrodzonej Niepodległej Polski. Tego samego dnia w centrum Miasta zorganizowano wydarzenia towarzyszące – spotkania artystyczne i historyczne, a także wystawę plenerową.

Współorganizatorami przedsięwzięcia był Urząd Miejski oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lublińcu.

W pierwszej części spotkania, prowadzący uroczystość na Placu Golasia Artur Maniura [OSP Lubliniec] przywitał zaproszonych gości a następnie przedstawił genezę i historię Powstań Śląskich.

Po odegraniu Hymnu Państwowego, uczestnicy obchodów wysłuchali oficjalnych przemówień – Powrót Lublińca i części powiatu lublinieckiego do macierzy to ważna data w historii naszego miasta. Dzisiaj, w tym ważnym miejscu, odsłonimy pamiątkową tablicę podarowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudę, właśnie na tym pomniku, gdzie znajdują się różne tablice przypominające o historii i Bohaterach. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za zorganizowanie tej uroczystości, zwłaszcza Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu. Niech ten dzień będzie ważną datą w naszej historii – mówił Burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Na Placu Golasia odczytano również list Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego. Dużą uwagę zwróciło bardzo emocjonalne wystąpienie Czesława Sobierajskiego – doradcy wojewody śląskiego. Przypomniał o niezłomnej postawie młodych Powstańców, m.in. harcerzy, a także kobiet. Przywołał postać Anieli Wolnik – “Śląskiej Inki”, która podczas III powstania śląskiego pełniła funkcję sanitariuszki – Aresztowana we własnym domu, na pożegnanie powiedziała matce: “pobłogosław mnie na śmierć za Polskę”. Później, w niemieckim więzieniu codziennie wieczorem śpiewała Rotę. Uwolniono ją w trakcie wyzwolenia obozu – wspominał Sobierajski.

Następnie Burmistrz odsłonił tablicę zainstalowaną na południowej ścianie Pomnika Powstańców Śląskich, a jej poświęcenia dokonał ks. mjr Przemysła Tur – Kapelan Parafii Wojskowej w Lublińcu. Pod monumentem złożono również okolicznościowej wiązanki kwiatów.

O godzinie 16:00 na Placu Kopernika w Lublińcu (tzw. Mały Rynek) nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej “Powstania śląskie 1919-1921”, autorstwa Aleksandry Korol-Chudy, udostępnionej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Z kolei na Rynku Głównym zorganizowano koncert pieśni powstańczej w wykonaniu Mariana Chroboka oraz artystów z Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Wydarzenia towarzyszące uroczystości odsłonięcia tablicy zakończyła prelekcja na temat historii powstań śląskich oraz prezentacja pamiątek z okresu zrywu, przygotowana przez Ireneusza Okonia ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytków Fortyfikacji PRO FORTALICIUM w Bytomiu.

Na zaproszenie organizatorów, w poniedziałkowych obchodach udział wzięli: Halina Bieda – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Zdzisław Wolski – poseł na Sejm RP, Bartłomiej Kowalski – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, reprezentujący Śląski Urząd Marszałkowski, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej – Dominik Abłamowicz i Aleksandra Karol – Chudy, Anna Jonczyk – Drzymała – Zastępca Burmistrza Lublińca, Józef Korpak – Sekretarz Miasta, Rafał Jureczko – skarbnik Miasta Lublińca, Gabriel Podbioł – przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu, Joachim Smyła – Starosta Lubliniecki, Krzysztof Olczyk – przewodniczący Rady Powiatu oraz prezes OSP w Lublińcu, Artur Szewczyk – wójt gminy Ciepielów, Marcin Suszko – zastępca Dowódcy Jednostki Wojskowej komandosów w Lublińcu, Janusz Bula – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Wojciech Pietrzak – Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Lublińcu, Wiesław Macherzyński – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu, Piotr Sroka – Dziekan Wojsk Specjalnych Ordynariatu Polowego, Mateusz Kmieć – wiceprezes i naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, Mariusz Maciów – Komendant Hufca ZHP Lubliniec, Alfred Prządło – prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Koło nr 6 w Lublińcu, Czesław Gansiniec – prezes Oddziału Rejonowego PCK w Lublińcu, Witold Mietelski – prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział rejonowy w Lublińcu, Marian Berbesz – prezes Stowarzyszenia “Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, Walenty Janik – prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Lublińcu oraz prezes Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w Lublińcu, Sławomir Filipowski – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych “Zjednoczeni Zwyciężymy”, Zbigniew Rosiński – Prezes Honorowy Wojskowego Klubu Biegacza “Meta” w Lublińcu, Sławomir Bagan – koordynator klubu Honorowych Dawców Krwi “Commando”, członkowie Stowarzyszenia na rzecz Obrony Zabytków Fortyfikacji “Pro Fortalicjum” w Bytomiu, młodzież ze Stowarzyszenia Skauting Katolicki “Azymut” z Zawiercia, przedstawiciele Rady Powiatowej “Nowej Lewicy” w Lublińcu, Harcerze oraz poczty sztandarowe.

Czytaj również:

Lubliniec uczcił pamięć Powstańców Warszawskich. Uroczystości i akcje w kilku punktach na terenie Miasta

 1. Żenujące jest to kurczowe trzymanie się zdeprecjonowanego slownictwa polskiej propagandy minionego okresu, tzw. „komunistycznego”, od którego teraz się Polacy tak odzegnowują, mianowicie te zafalszowane „trzy zrywy niepodległosciowe”, które to w 1919, 1920, 1921 wywalczyly przynależnosc Górnego Śląska do Niepodleglej Polski”. Bowiem jak historycy w swiecie tak i teraz już i w Polsce piszą o zbrojnych dzialaniach jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i polskich paramilitarnych oddzialów specjalnych sluzb dywersyjnych na terenie Slaska w celu ostatecznego krwawego spacyfikowania Slazakow broniących swej woli pozostania w granicach Rzeszy wyrażonej w marcowym referendum (plebiscycie) roku 1921. Czyli to tzw. „III. powstanie” byłoniczym innym jak tylko regularnym wojskowym najazdem polskich oddzialów – wprowadzono 10 tyś żołnierzy z Armi Hallerana na Gorny Slask,którzy zamienili swoje niebieskie mundury na ubrania cywilne i jak bandyci szczelali do Ślązaków jak do kaczek – żadne „powstanei sląskie”. W maju 1921 r. zaraz po przegranym plebiscycie wtargnęło raz jeszcze POWu aż po Górę Św. Anny ponosząc cieżkie straty w walce ze śląska Samoobroną. Legalnie, zgodnie z prawem miedzynarodowym i wynikiem plebiscytu, Slask bylby zachował swą dawną niemiecką przynależnosc państwową, jednak Francja dążąc do utrzymania swej mocarstwowej pozycji w Europie mieli podpisane umowy , w tym swoją spółkę Skarboferm , więc jak mogli pozwolić sobie na utratę kopalń? Tym bardziej że przemysł Górnego Śląska miał spłacić Armię Hallera która została założona w Francji, wszystko było w interesie Francuzów wykorzystała polską agresję i doszło do złamania ustalen wersalskich dot. prawa Ślązakow do samostanowienia. Wtedy to został podzielony Gorny Slask i m.in.Lubliniec gdzie 85% opowiadało sie za zachowaniem dotychczasowych granic, przydzielony został Polsce, poniekąd „psim swędem”. Można ubolewac tylko, ze mimo tych znanych faktów historycznych, urządza się takie szopki, czy to w Katowicach (w plebiscycie większość nie chciała iśc do Polski), czy to w Lublińcu, w któym mieszkańcy woleli nie zmieniać państwowości.

  Odpowiedz
  • ”. Bowiem jak niemieccy historycy w swiecie tak i teraz już i w Polsce piszą o zbrojnych dzialaniach jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej. Pozwoliłam sobie uszczegółowić Pańską wypowiedź.

   Odpowiedz
 2. No proszę. Taka ważna uroczystość, a posła Andrzeja nie było? Może to Pan jakoś wytłumaczyć?
  Bo śledząc Pana wpisy na Facebooku, to brzydzi się Pan osobami, które lekceważą takie okoliczności.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.