Tunel pod przejazdem kolejowym na ulicy Częstochowskiej. Lublinieccy radni zagłosują w czwartek

Tunel pod przejazdem kolejowym na ulicy Częstochowskiej. Lublinieccy radni zagłosują w czwartek

W najbliższy czwartek 23 lutego, w trakcie Sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, samorządowcy pochylą się nad projektem “uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska w przedmiocie budowy dwupoziomowego skrzyżowania na przecięciu drogi gminnej ulicy Częstochowskiej z liniami kolejowymi”. 

Zgodnie treścią projektu, oprócz oficjalnego poparcia dla działań zmierzających do wybudowania kolejowo-drogowego skrzyżowania dwupoziomowego, Rada Miejska wyrazi również deklarację współfinansowania inwestycji z budżetu Gminy Lubliniec w zakresie opracowania dokumentacji projektowej.

Poza tym, radni zwrócą się z apelem do Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o podjęcie działań zmierzających do realizacji zadania.

“Istniejące jednopoziomowe skrzyżowanie (…) jest największym punktem kolizyjnym i jednocześnie podstawowym problemem na komunikacyjnej mapie Lublińca (…). Aktualnie natężenie ruchu kolejowego i drogowego pociąga za sobą konieczność nieustannego zamykania przejazdu kolejowego, co powoduje permanentny paraliż komunikacyjny w centrum Lublińca, w szczególności w tzw. godzinach szczytu komunikacyjnego” – czytamy we fragmencie uzasadnieniu do uchwały.

[Całość Uzasadnienia: TUTAJ]

Na konieczność budowy tunelu już w czerwcu 2019 roku wskazywał Radny Rady Powiatu w Lublińcu, Jerzy Orszulak, który przy współpracy z architektem Adamem Bielą prezentował nawet graficzną koncepcję obiektu.

Podkreślał, że taka inwestycja powinna zostać przeprowadzone przed, zatwierdzonym dzisiaj, rozpoczęciem budowy wiaduktu na ulicy Powstańców:

Wyłączenie z użytkowania wiaduktu spowoduje katastrofalne skutki dla ruchu w mieście i olbrzymie obciążenie ulicy Częstochowskiej oraz Podmiejskiej. Moim zdaniem, czas oczekiwania na przejeździe kolejowym wzrośnie kilkukrotnie. Będzie również dochodziło do zablokowania ruchu na rondzie Opolczyka, w kierunku ulicy Zwycięstwa, Mickiewicza oraz Alei Solidarności;

sugerował radny ponad trzy lata temu, podkreślając, że w poprzednich latach “nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony władz miasta”.

“Proponowane zadania, z uwagi na skalę robót koniecznych do wykonania, możliwe są do realizacji jedynie w dłuższej perspektywie czasowej, przy znacznym udziale zewnętrznych środków finansowych. Z tego względu realizacja inwestycji przed rozpoczęciem robót związanych z remontem wiaduktu wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich jest niemożliwa” – odpowiadał w 2019 roku Burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Poprzednie teksty:

Tunel pod torowiskiem na Częstochowskiej? Ciekawy pomysł radnego Jerzego Orszulaka.

Tunele czy wiadukty na Częstochowskiej i Zwycięstwa w Lublińcu? Znamy wynik przetargu na opracowanie koncepcji architektonicznej

Kolejny krok w kierunku budowy tunelu na ul. Częstochowskiej. W Lublińcu podpisano List Intencyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.