Tutaj pamiętają o swojej historii. Obchody 82 rocznicy Bitwy pod Woźnikami i niezwykły mural w centrum miasta

Tutaj pamiętają o swojej historii. Obchody 82 rocznicy Bitwy pod Woźnikami i niezwykły mural w centrum miasta

W środę 1 września w Woźnikach odbyły się uroczystości związane z 82 rocznicą Bitwy pod Woźnikami, rozegranej w ramach kampanii wrześniowej na początku II wojny światowej.

Na jednej ze ścian w centrum miasta oficjalnie odsłonięto mural nawiązujący do tego wydarzenia.

W obchodach wzięły udział m.in. delegacje Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej oraz Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych, odprawioną w kościele pw. św. Walentego w Woźnikach. Następnie na woźnickim cmentarzu oraz pod pomnikiem na Wzgórzu Florianek, oddano hołd uczestnikom walk.

Przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Koziegłowskiej odsłonięto mural upamiętniający Bitwę pod Woźnikami. Dzieło odsłonili: Burmistrz Woźnik – Michał Aloszko oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. W imieniu mieszkańców Burmistrz podziękował członkom organizacji za podjęcie inicjatywy stworzenia malowidła.

Pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń jest dla mieszkańców naszej gminy wyjątkowo ważna, a ten mural będący nowoczesną formą opowiadania o historii przysłuży się w upowszechnianiu wiedzy na ten temat wśród młodego pokolenia. To także nowa wizytówka Woźnik, która gościom naszego miasta daje możliwość zaznajomienia się z historią tej ziemi – mówił Michał Aloszko.

Starania Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej na realizację przedsięwzięcia wsparła gmina Woźniki – Jako jej gospodarz doceniam wasze zaangażowanie i pasję, z którą kultywujecie tradycje Pułku 3 Ułanów Śląskich i zapewniam was, że zawsze będziemy gotowi na współpracę przy kolejnych inicjatywach – podkreślił Burmistrz Michał Aloszko.

Po odsłonięciu muralu uczniowie lokalnych szkół wzięli udział tzw. żywej lekcji historii poprowadzonej przez przedstawicieli Ochotniczego Szwadronu.

Na podstawie / zdjęcia: wozniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.