Tymczasowy szpital nie tylko na Stadionie Narodowym. Wytypowano lokalizację w woj. śląskim

Tymczasowy szpital nie tylko na Stadionie Narodowym. Wytypowano lokalizację w woj. śląskim

Zgodnie z informacją przekazaną w środę podczas wystąpienia w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało wytypowane na szpital tymczasowy. Ten najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek dla chorujących pacjentów – poinformowało Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego.

Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i opiekę chorującym pacjentom – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek, odnosząc się do działań podejmowanych w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Na obecnym etapie trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, czy władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów – to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala – wymienia wojewoda śląski. Przekonuje, że duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji – zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego.

Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. Pod uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Według informacji podanej przez BP WŚ, oprócz przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego, systematycznie powiększana jest baza tzw. łóżek covidowych w śląskich szpitalach. Kolejne miejsca udało się zabezpieczyć m.in. w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu, Bystrej, Katowicach, Rybniku, Jastrzębiu–Zdroju, Zabrzu, Świętochłowicach, Czeladzi, Mysłowicach, Myszkowie. Łącznie to blisko pół tysiąca łóżek.

zdjęcie: rpo.slaskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.