Upał! Urzędy pracują krócej – internauci podzieleni.

Upał! Urzędy pracują krócej – internauci podzieleni.

Ekstremalne temperatury, goszczące w Polsce od kilku dni, wpłynęły na decyzję wielu placówek administracyjnych o skróceniu czasu pracy. W czwartek Urząd Gminy Boronów zakończył dniówkę z godzinnym wyprzedzeniem. Decyzja wywołała żywą dyskusję wśród naszych Czytelników – jedni przyjęli ją ze zrozumieniem, inni sugerowali, że urzędnicy korzystają z większych przywilejów.

W czwartek słupki rtęci przekroczyły temperaturę trzydziestu stopni w cieniu. To jasne, że praca w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji staje się prawdziwą męką. Takie warunki panują m.in. w Boronowie. Pod nieobecność Wójta Rufina Majchrzyka, Sekretarz Gminy – Szymon Żyłka zadecydował o zredukowaniu czasu pracy urzędu z godziny 15:30 do 14:30.

Na ogłoszenie zareagowali internauci odwiedzający nasz profil w portalu FaceBook – A pracownicy drogowi, brukarze, tynkarze takich przywilejów chyba nie mają – rozpoczął Dariusz – Przecież urzędnik jest lepszego sortu – dodał kąśliwie Benedykt. Część dyskutantów stanęła jednak w obronie urzędników – To zależy od pracodawcy, więc do nich z pretensjami, ale nie, przecież nikt nie może mieć lepiej niż ja – ripostowała Ania – Brawo wy, niech inni biorą przykład – przyznała Wioleta. Nie zabrakło też odrobiny humoru – No co, przecież muszą jeszcze zdążyć ze słońca skorzystać – skwitował Radek.

W rzeczywistości, decyzja jaka zapadła w Boronowie nie wynikała z rozkapryszenia Zrządu Gminy. Tłumaczy to Szymon Żyłka, z którym rozmawialiśmy w piątek – W godzinach południowych warunki były nie do wytrzymania. W oparciu o odpowiednie przepisy, zawarte m.in. w Kodeksie Pracy, skorzystałem z możliwości wcześniejszego zamknięcia placówki – Sekretarz Gminy odniósł się przy tym do krytycznych komentarzy internautów – Każdy kierownik zakładu pracy może dokonać zmian w harmonogramie w przypadku wyjątkowych czynników zewnętrznych – odpowiada Żyłka. Godzina, o którą w czwartek zmniejszono czas pracy Urzędu Gminy Boronów, nie będzie podlegać odpracowaniu.

Sprawdziliśmy – skrócenie czasu pracy ze względu na niepożądane warunki reguluje art. 145 Kodeksu Pracy, gdzie warunkami szczególnie uciążliwymi są m.in.: praca w nieodpowiedniej temperaturze, wilgotności powietrza czy ciśnieniu, praca w wymuszonej pozycji ciała lub praca wywołująca szybkie zmęczenie. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do udziału w ankiecie na naszym profilu w portalu FaceBook – TUTAJ.

  1. trudno to zrozumieć !!! żadna grupa zawodowa w Polsce niema takich przywilejów tylko urzędnicy, a pracują w komfortowych warunkach !!! decyzja o skróceniu czasu pracy w urzędach wynika z AROGANCJI i braku szacunku do innych grup zawodowych !!!

    Odpowiedz
  2. Po pierwsze: Takie rzeczy tylko w “państwówkach” – łatwo podejmować takie decyzje, jeżeli wypłata nie idzie z kieszeni pracodawcy.
    Po drugie: są urzędy, gdzie w części budynku jest klimatyzacja, a mimo to cały urząd zamknięty. Dlaczego? patrz “po pierwsze”.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.