Uroczystości ponad podziałami czyli obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiecie lublinieckim [ZDJĘCIA]

Uroczystości ponad podziałami czyli obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiecie lublinieckim [ZDJĘCIA]

W środę 11 listopada w całym kraju uczczono 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk i instytucji, odbyły się również w kilku miejscach na terenie powiatu lublinieckiego – choć miały one skromny przebieg ze względu na sytuację epidemiczną.

Już we wtorek starosta lubliniecki Joachim Smyła, sekretarz powiatu Sylwia Fronczek oraz przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Olczyk – w imieniu powiatowej wspólnoty samorządowej – odwiedzili Cmentarz Wojskowy przy ulicy Stalmacha i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Virtutti Militari.

W środę, na terenie nekropolii swój hołd bohaterom oddała delegacja Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Lublinieckiej. W ceremonii uczestniczyli: poseł Andrzej Gawron, radny Rady Powiatu w Lublińcu – Dawid Smol, Jerzy Trociński, Iwona Wiora – Cichy oraz Ewa Gromkowska.

W tym samym miejscu pojawili się również radni klubu Forum Samorządu Lublinieckiego: Agnieszka Hanszla, Jan Springwald, Franciszek Wróbel i Damian Włodarczyk, składając wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Virtutti Militari.

Kolejna delegacja to przedstawiciele władz Miasta Lublińca. Burmistrz Edward Maniura, wiceburmistrz Anna Jonczyk – Drzymała oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Gabriel Podbioł odwiedzili zarówno Cmentarz Wojskowy jak i Cmentarz Szpitalny przy ul. Sportowej.

Swoje uroczystości na terenie lublinieckiego Cmentarza Wojskowego zorganizowali również członkowie Rady Powiatowej Nowej Lewicy.

Wieczorem hołd Poległym oddały osoby związane z ostatnimi protestami kobiet, organizowanymi m.in. na Rynku Głównym w Lublińcu – Dzisiaj nie było brzydkich haseł, nie było banerów ale za to zaśpiewałyśmy hymn narodowy Polski i oddałyśmy pokłon ludziom, którzy walczyli za nasz kraj. Czujemy się bardzo dumne z tego powodu – czytamy na profilu “Lubliniec jest Kobietą” w portalu społecznościowym Facebook.

Świętowano również w Woźnikach. W mieniu mieszkańców gminy, kwiaty pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny na Wzgórzu Florianek oraz na woźnickim cmentarzu złożyli: burmistrz Woźnik Michał Aloszko, zastępca burmistrza Beata Bacior, przewodnicząca Rady Miejskiej w Woźnikach Anna Michalska, radni miejscy: Robert Bęczkowski, Adam OrdonMariusz Pogoda. Natomiast kwiaty na lubszeckim cmentarzu złożyli: Tomasz Nowicki – I wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz radna miejska Maria Golasz.

Msze święte w intencji Ojczyzny odbyły się w kościele św. Jakuba w Lubszy oraz w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Babienicy.

Z uwagi na sytuację epidemiczną, w Herbach uroczystości ograniczone zostały do mszy w intencji Ojczyzny, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przypomnijmy jednak, że coroczne uroczystości miały tutaj znacznie większy rozmach i organizowane były z udziałem uczniów szkół, radnych, mieszkańców i przedstawicieli lokalnych instytucji.

Msza Święta za Ojczyznę odbyła się również w Kochanowicach, natomiast wójt gminy Pawonków Joanna Wons – Kleta zachęcała mieszkańców do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji “Niepodległa do Hymnu”.

W środę, na Stadionie Miejskim w Lublińcu mieszkańcy wzięli udział treningu biegowym, organizowanym przez Wojskowy Klub Biegacza “Meta” pod kierunkiem Zbigniewa Rosińskiego. Uczestnicy ułożyli również na murawie żywy znak Polski Walczącej.

W imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Lubliniec, pod pomnikiem na Placu Pawła Golasia, hołd Poległym złożył pwd. Błażej Widera. Dzień wcześniej instruktorzy Hufca, przy wsparciu lublinieckich ogrodników, uczcili pamięć poległych żołnierzy składając chryzantemy na kwaterach zlokalizowanych na terenie Cmentarza Wojskowego.

  1. Czy na biegu były medale dla wszystkich. Bo w zeszłym roku radny z PiS coś obiecywał.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.