Urzędnicy mogą podejmować wyrywkowe kontrole materiałów spalanych w piecach domowych [WOŹNIKI.pl]

Urzędnicy mogą podejmować wyrywkowe kontrole materiałów spalanych w piecach domowych [WOŹNIKI.pl]

Gmina Woźniki, realizując zapisy uchwały antysmogowej podjętej w 2017 r. przez Sejmik Województwa Śląskiego, jest zobowiązana do prowadzenia kontroli palenisk domowych. Przeglądy prowadzone są przez uprawnionych pracowników Urzędu, na podstawie ogłoszeń ostrzegawczych, alarmowych i zgłoszeń mieszkańców.

Takie przepisy obowiązują również w całym województwie śląskim.

Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach oraz wspomniana uchwała antysmogowa regulują, czym można palić w piecu, a czym nie. Wskazują także, kto i w jakim zakresie może skontrolować paleniska oraz jakie grożą sankcje za nieprzestrzeganie przepisów prawa – czytamy w komunikacie opublikowanym w miniony piętek na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Woźnikach.

Kiedy prowadzone są kontrole?

Gmina ma obowiązek prowadzenia kontroli instalacji spalania paliw stałych po ogłoszeniu ostrzegawczym (poziom II) oraz po ogłoszeniu alarmowym (poziom III) stanu jakości powietrza. Po ogłoszeniu alarmu smogowego, gmina niezwłocznie musi przeprowadzić co najmniej 5 kontroli – To limit narzucony dla gmin i miast poniżej 50 tys. mieszkańców. Kontrole podczas alarmu smogowego mogą występować codziennie – wyjaśnia magistrat.

Poza kontrolami wymaganymi przez program ochrony powietrza, wynikający z ustawy antysmogowej w gminach, prowadzone są też kontrole palenisk na podstawie zgłoszeń mieszkańców.

Kto kontroluje spaleniska?

Kontrole przeprowadzają pracownicy Urzędu Miejskiego wyznaczeni przez burmistrza. Osoby te legitymują się imiennymi upoważnieniami wydanymi przez burmistrza Woźnik oraz legitymacjami służbowymi. Uprawnia ich to do wejścia na posesję i sprawdzenia, czy w paleniskach nie są spalane substancje niedozwolone. Urzędnicy oceniają również porządek wokół pieca, ilość pojemników na odpady oraz jakość opału oraz drewna.

– W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostanie pobrana próbka popiołu z pieca oraz zmierzona wilgotność drewna. Kontrolerzy mogą poprosić o rachunek (fakturę) za opał, certyfikat jakości opału oraz protokół lub rachunek od kominiarza. Dlatego warto zachować te dokumenty.

Na podstawie: wozniki.pl

Więcej szczegółów na temat uchwały: TUTAJ [powietrze.slaskie.pl; 2017]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.