UWAGA KIEROWCY! Zmiany w organizacji ruchu drogowego na terenie Lublińca [terminy, szczegóły, zdjęcia]

UWAGA KIEROWCY! Zmiany w organizacji ruchu drogowego na terenie Lublińca [terminy, szczegóły, zdjęcia]

W sierpniu wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego w kilku punktach na obszarze Lublińca.

Szczególną ostrożność będą musieli zachować kierowcy przemieszczający się w okolicach Zakładu Karnego oraz Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego. Nowe rozwiązania wprowadzone zostaną również na ulicach zlokalizowanych w rejonie Rynku Głównego. Trzecim punktem będzie skrzyżowanie ulicy Klonowej z ulicą Powstańców Śląskich. Reorganizacja obejmować będzie również ulicę Wilimowskiego. 

W przypadku ulic Żwirki i Wigury, Sobieskiego, Grunwaldzkiej, Powstańców Śląskich i Klonowej – zmiany wynikają z konieczności dostosowania organizacji ruchu do wyższej bądź niższej kategorii poszczególnych odcinków.

Na co powinni przygotować się kierowcy?


Pierwszeństwo dla ulicy Żwirki i Wigury [od 7.08]

Obecnie kierowcy poruszający się tym odcinkiem muszą ustąpić pierwszeństwa osobom podróżującym ulicami Sobieskiego i Grunwaldzką. Nowa organizacja ruchu przekwalifikuje ulicę Sobieskiego na drogę podporządkowaną względem ulicy Żwirki i Wigury – kierowcy poruszający się ul. Sobieskiego będą więc musieli zatrzymać swoje pojazdy w obrębie skrzyżowania.

Drogę z pierwszeństwem przejazdu stanowić będzie połączenie ulicy Żwirki i Wigury z odcinkiem ulicy Grunwaldzkiej prowadzącym w kierunku ronda Jana Pawła II – oznacza to, że do ustąpienia pierwszeństwa zobowiązani będą kierowcy poruszający się ulicą Grunwaldzką od strony Parku Leśnego czy Szpitala Powiatowego.

Ograniczenia w rejonie Rynku oraz przyległych ulic: Edyty Stein, Wąskiej, Damrota, Niedurnego, św. Mikołaja [od 7.08]

Mieszkańcy wymienionych ulic będą mogli wjechać na teren Starówki z ograniczeniem czasowym do 15 minut (np. na czas rozładunku zakupów). Zamierzając jednak pozostawić samochód na dłuższy okres (np. na noc) będą musieli skorzystać z okolicznych parkingów znajdujących się już poza strefą rynku. Pozostałych kierowców obowiązywać będzie zakaz wjazdu na Rynek Główny oraz ulice Edyty Stein, Wąską, Damrota, Niedurnego i św. Mikołaja – za wyjątkiem służb, dostawców i rowerzystów.

Skrzyżowania ulic będą równorzędne – wprowadzona zostanie reguła „prawej ręki”.

Powstańców Śląskich / Klonowa: najpierw tablice informacyjne, potem zmiany [do 20.08]

W chwili obecnej, na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo przejazdu przysługuje kierowcom poruszającym się ul. Powstańców (droga wojewódzka 906 w kierunku Koszęcina) od centrum miasta lecz skręcającym na ulicę Klonową oraz w kierunku odwrotnym. Osoby poruszające się drogą wojewódzką od strony Koszęcina zobowiązane są do zatrzymania pojazdów w obrębie skrzyżowania.

Po wprowadzeniu zmian ulica Klonowa stanie się drogą całkowicie podporządkowaną względem ul. Powstańców. Jeszcze przed reorganizacją zamontowane zostaną tutaj specjalne tablice informujące kierowców o nadchodzących zmianach – na dobre mają one wejść w życie do dnia 20 sierpnia.

Ulica Wilimowskiego [od 7.08]

W ramach reorganizacji ruchu, na tej drodze wytyczone zostanie przejście dla pieszych przy połączeniu z ulicą Karola Miarki, obok budynku poczty.

*     *     *

Będą policyjne kontrole

W pierwszych dniach od wprowadzenia zmian – we wszystkich tych punktach nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. 

Monitorowanie sytuacji w miejscach objętych reorganizacją, ma pozwolić na uniknięcie zdarzeń drogowych wynikających głównie z dotychczasowych przyzwyczajeń kierowców – tak jak miało to miejsce w przypadku zmian wprowadzonych na skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Mickiewicza w Lublińcu – początkowo bez odpowiedniego, uzupełnionego potem, oznakowania. W okresie od października do grudnia 2017 roku doszło tu do siedmiu zdarzeń drogowych, po których interweniowały służby. Drobnych kolizji było jednak znacznie więcej…

Władze zapowiedziały również przeprowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej nowych rozwiązań.

Informacje zebrano w: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Lublińcu, firma realizująca zadanie dla ul. Klonowej i DW 906.

 1. czyli jak po pracy bede chcial wziac zarcie w zapiecku to zaparkuje na tym nowo postawionym szarym klocu przy pkp obroce w pol godzinki pieszo i wroce do domu. wiecej podobnie genialnych pomyslow.

  Odpowiedz
 2. Pan Werner jak zwykle, wie że gdzieś dzwonią, ale nie wie, w którym kościele.

  Odpowiedz
 3. janosik. gdyby nie portal to nikt by nie wiedział o zmianach i byłyby wypadki jak na oświęcimskiej.

  Odpowiedz
 4. poprawili taki bubel jak ul. Powstańców Śląskich z ul. Klonową
  a teraz komu zawadzało że ul. Grunwaldzka prosta droga była z pierwszeństwem ???

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.