W 2022 roku gmina Ciasna zamierza kontynuować przewozy autobusowe pomiędzy swoimi sołectwami a Lublińcem

W 2022 roku gmina Ciasna zamierza kontynuować przewozy autobusowe pomiędzy swoimi sołectwami a Lublińcem

W 2022 roku gmina Ciasna zamierza kontynuować przewozy autobusowe pomiędzy swoimi sołectwami a Lublińcem. To dobra informacja dla mieszkańców, zwłaszcza w obliczu możliwych podwyżek cen biletów kolejowych na trasie łączącej gminę ze stolicą powiatu.   

Jak informowaliśmy kilka dni temu, od 12 grudnia Koleje Śląskie nie będą już realizować połączeń na odcinku Lubliniec – Kluczbork. Obsługą linii nr 143 zajmie się przedsiębiorstwo Polregio. Porównując cenniki publikowane przez przewoźników, dla pasażerów z północnej części powiatu lublinieckiego najprawdopodobniej będzie oznaczać to podwyżkę cen biletów oraz przesiadkę w Lublińcu w przypadku dalszej podróży w kierunku Katowic.

Jeśli chodzi o gminę Ciasna, przynajmniej do końca tego roku, dużym udogodnieniem są i powinny być autobusy obsługujące trzy trasy, m.in. z końcowym przystankiem na lublinieckim dworcu. Obecnie, przejazdy na terenie gminy są bezpłatne, ponieważ samorząd korzysta z Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Przetarg na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Ciasna ogłoszono tutaj w końcówce lipca tego roku. Ujęto w nim wszystkie sołectwa – co ważne, przede wszystkim te, które nie posiadają bezpośredniego dostępu do przystanków kolejowych. Po rozstrzygnięciu postępowania obsługą poszczególnych połączeń zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) Wieluń.

Dzięki środkom pozyskanym przez samorząd z FRPA – Przejazdy pasażerów po terenie gminy Ciasna odbywają się bezpłatnie. Poza terenem gminy, tzn. na trasie Lubecko – Lubliniec oraz powrót, obowiązuje bilet jednorazowy w cenie 4 złotych, a cena biletu miesięcznego to 136 złotych. Oczywiście, przy zakupie biletu miesięcznego obowiązują wszystkie zniżki ustawowe (tj. uczeń, osoba niewidoma, dziecko niepełnosprawne) – podkreśla Katarzyna Orłowska, specjalista w Dziale Przewozów Osobowych PKS Wieluń.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w przetargu oraz z aktualnym rozkładem jazdy, kursy odbywają się regularnie w ciągu dnia, również w soboty i niedziele.

– Biorąc pod uwagę fakt, że PKS Wieluń jest nowym przewoźnikiem na tym terenie, możemy powiedzieć, że nasze kursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Dobrze bilansuje się sprzedaż biletów miesięcznych dla młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadpodstawowych w Lublińcu. Jeśli chodzi o frekwencję, największe zainteresowanie dostrzegamy w kursach porannych oraz wczesnopopołudniowych lecz pasażerowie korzystają również z komunikacji w godzinach południowych – głównie wtedy kiedy np. załatwiają sprawy w urzędach lub dojeżdżają do lekarzy – podkreśla Katarzyna Orłowska.

Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej z dużą uwagą przygląda się efektywności trwających przewozów autobusowych, które zakończą się jednak 31 grudnia tego roku. Co będzie dalej?

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowego postępowania przetargowego, które pozwoli nam na kontynuację przewozów – tym bardziej, że ponownie uzyskamy dofinansowanie, a całość niezbędnej kwoty uzupełnimy środkami z budżetu gminy. Regularnie analizujemy obecne statystyki dotyczące ilości zakupionych biletów dla poszczególnych kursów. Na tej podstawie skorygujemy cały system aby stał się on jeszcze bardziej wydajny i opłacalny.

Zdajemy sobie sprawę z zapotrzebowania na transport zbiorowy, głównie jeśli chodzi o osoby starsze czy uczniów. Dlatego, nawet jeśli po nowym roku opóźni się podpisanie umowy z wykonawcą, np. ze względu na termin uruchomienia dofinansowania przez wojewodę, będziemy kontynuować połączenia, zabezpieczając je tymczasowo dzięki własnym środkom – zapowiedział wójt Zdzisław Kulej.

W przeciwieństwie do zlikwidowanego w lutym 2018 roku PKS-u Lubliniec, w Wieluniu udało się utrzymać część infrastruktury administrowanej przez przewoźnika państwowego, a od 27 lipca 2005 roku tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej działa na rynku jako firma prywatna – PKS Wieluń Sp.z o.o. Oprócz obsługi tras i unowocześniania taboru, firma oferuje również takie usługi jak: okręgowa stacja kontroli pojazdów, naprawa aut osobowych i ciężarowych, legalizacja tachografów, stacja paliw, sklep motoryzacyjny czy wynajem autokarów (biuro turystyczne).

W podobnym kierunku – zwłaszcza jeśli chodzi o przejęcie infrastruktury oraz dokumentacji uprawniającej do prowadzenia przewozów – zmierzał Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron. Na przełomie 2017 i 2018 roku namawiał on lokalne władze do skomunalizowania połączeń – Jedynym realnym i sprawdzonym w praktyce sposobem aby to zapewnić jest aktywna rola samorządu. Od kilku lat wszyscy wiedzieli o pogarszającej się kondycji ekonomicznej PKS w Lublińcu. Był czas aby wzorem innych samorządów wprowadzić niezbędne rozwiązania. Niestety, zaniechano tych działań – przyznał parlamentarzysta na początku lutego 2018 w korespondencji z lublinieckim.pl

Umiejętna synchronizacja dofinansowania, po które sięgnęła Gmina Ciasna z odważnymi decyzjami, opartymi na częściowym utrzymaniu majątku PKS’u Wieluń sprawiły, że dziś mieszkańcy takich miejscowości jak Wędzina, Sieraków Śląski, Jeżowa czy Zborowskie, mogą liczyć na atrakcyjne finansowo połączenia autobusowe w kierunku Lublińca, zwłaszcza w obliczu możliwego wzrostu cen biletów kolejowych.

Czytaj również:

Po gminie Woźniki kolejny samorząd w powiecie lublinieckim uruchomił bezpłatne połączenia autobusowe na swoim terenie!

  1. Oby kursowały autobusy z Gminy Ciasna do Lublińca, no PolRedżio to najgorszy kanał – denny, stary tabor oraz kosmiczne ceny !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.