W Ciasnej otwarto Plac im. Powstań Śląskich 1919-1921. Zobacz jak wygląda nowy skwer [FILM]

W Ciasnej otwarto Plac im. Powstań Śląskich 1919-1921. Zobacz jak wygląda nowy skwer [FILM]

Podświetlana fontanna, plac zabaw ze strefą wypoczynkową, ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, nowe aleje, zmodernizowane oświetlenie oraz tereny zielone – to najważniejsze elementy zrewitalizowanego obszaru położonego przed gmachem Urzędu Gminy w Ciasnej.

W środę 9 września odbyło się tutaj oficjalne otwarcie “Placu im. Powstań Śląskich 1919-1921”.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego, Wójt Gminy Ciasna – Zdzisław Kulej, Przewodniczący Rady Gminy Ciasna – Henryk Pluta, sekretarz Gminy Ciasna – Albina Pogoda oraz zaproszeni goście: Dawid Smol – Dyrektor Biura Poselskiego Posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona, Teresa Królik – Sołtys Sołectwa Ciasna, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania “Leśna Kraina Górnego Śląska – Piotr Leksy, Andrzej oraz Zdzisław Włoszczyk – przedstawiciele rodziny Piotra Włoszczyka, powstańca śląskiego z Glinicy, Proboszcz Parafii Trójcy Świętej w Ciasnej – ks. Wojciech Włoch, a także radni gminy i powiatu, członkowie Rady Sołeckiej w Ciasnej, uczniowie szkół i mieszkańcy.

To szczególna chwila dla społeczności gminy Ciasna, kończąca kolejny etap rewitalizacji tutejszych terenów. Dotychczasowe projekty zostały wpisane w lokalny program rewitalizacji na lata 2017-2023. Inwestycja została dofinansowana w ramach Konkursu Marszałkowskiego “Inicjatywa Sołecka”. Dzięki temu udało się zmienić oblicze miejscowości, tworząc miejsce o walorach rekreacyjnych, kulturowo – historycznych i przyrodniczych. To również dodatkowe miejsca parkingowe i bezpieczeństwo w postaci monitoringu – podkreślała Katarzyna Płuciennik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ciasnej, prowadząca środową uroczystość.

Tego rodzaju projekty są bardzo potrzebne poszczególnym gminom. Wierzę w to, że po zwiększeniu środków w kolejnym Konkursie Marszałkowskim, podobne inwestycje uda się zrealizować w innych sołectwach. Plac im. Powstań Śląskich 1919-1921 służyć będzie nie tylko dorosłym ale i dzieciom oraz uczniom naszych szkół. Cieszy nas duże zainteresowanie mieszkańców, którzy z aprobatą przyjęli projekt rewitalizacji, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obiektu – powiedział wójt gminy Zdzisław Kulej, który zadeklarował, że w obliczu 100 rocznicy Powstań Śląskich samorząd wesprze działania podjęte w związku z planem odbudowy Pomnika Wolności w Glinicy, zapoczątkowane przez potomków Piotra Włoszczyka.

Ogromne znaczenie projektu dla rozwoju samorządu podkreślił Starosta Lubliniecki – Joachim Smyła w liście skierowanym do władz i mieszkańców Gminy Ciasna – Zagospodarowana przestrzeń to nie tylko walor dekoracyjny. Przede wszystkim nawiązuje ona do historii naszego kraju. Nazywając plac imieniem Powstań Śląskich 1919-1921, w sposób szczególny upamiętniona została walka Powstańców o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Poprzez ten gest oddano hołd Bohaterom tamtejszych wydarzeń i pokazano jak ważna jest historia – zaznaczył starosta lubliniecki w korespondencji odczytanej przez sekretarza gminy.

W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Włoszczyk, wnuk Piotra Włoszczyka – powstańca śląskiego i niepodległościowego żołnierza II RP. Przypomniał o olbrzymim zaangażowaniu Polaków w proces przyłączenia Górnego Śląska do Macierzy – Było to pokolenie, które straciło bardzo wiele lecz bardzo wiele wywalczyło dla kraju. Przez 600 lat Śląsk znajdował się poza granicami Polski, a mimo to świadomość i pamięć były kultywowane. Ludzie chcieli aby tutaj była Polska. Zapłacili za ten zryw ogromną cenę, ponieważ to oni byli na pierwszej linii po wkroczeniu wojsk niemieckich – m.in. dlatego Andrzej Włoszczyk przekonywał o konieczności odbudowy, wspomnianego przez wójta Zdzisława Kuleja, Pomnika Wolności w Glinicy [na zdjęciu poniżej].

Kiedy minął wiek od momentu, w którym rozgorzały walki o przyłączenie Śląska do Polski, możemy się cieszyć, że Powstańcy wreszcie doczekali się godnego upamiętnienia. Takie miejsca zawsze będą powodować, że pamięć w następnych pokoleniach nie zaginie. W imieniu Posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona dziękuję władzom gminy Ciasna za deklarację związaną z przywróceniem Pomnika. Takie monumenty stawiano w całym kraju aby poprzez postać orła zrywającego się do lotu zaakcentować odrodzenie Polski – mówił dyrektor Dawid Smol.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, symbolizującego oficjalne otwarcie Placu im. Powstań Śląskich 1919-1921 w Ciasnej. Następnie proboszcz Wojciech Włoch poświęcił zrewitalizowany teren.

W poprzednich latach rewitalizacji poddano obszar znajdujący się przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.

zdjęcie: Pomnik Wolności w Glinicy [ze zbiorów Andrzeja Włoszczyka]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.