W Lublińcu odsłonięto tablicę upamiętniającą dzieci zamordowane przez niemieckich lekarzy w latach 1942/44

W Lublińcu odsłonięto tablicę upamiętniającą dzieci zamordowane przez niemieckich lekarzy w latach 1942/44

We wtorek 12 listopada na terenie Bulwaru Europejskiego w Lublińcu odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne losy dzieci niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami psychicznymi, poddawanych eksperymentom medycznym w pobliskim budynku stanowiącym w czasach niemieckiej okupacji Oddział B tutejszego szpitala neuropsychiatrycznego. 

W latach 1942-44 niemieccy lekarze pod kierownictwem Elisabeth Hecker i Ernsta Buchalika uśmiercali tutaj najmłodszych pacjentów, podając im w ramach eksperymentów trujące substancje – głównie luminal i weronal. Akcja T4 miała na celu “eliminację życia niewartego życia”.

Początkowo mali pacjenci, choć oszołomieni działaniem preparatów, bawili się i uśmiechali. Potem pojawiały się wymioty i gwałtowne osłabienie. Po kilku tygodniach dzieci umierały w męczarniach, z pianą wydobywającą się z ust. Dokumentację fałszowano, wpisując w historii choroby m.in. grypę lub zapalenie płuc. Zaniżano też liczbę mordowanych niepełnosprawnych.

Po 1945 roku lekarze prowadzący eksperymenty nie ponieśli żadnych konsekwencji i kontynuowali kariery w Niemczech.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli: Edward Maniura – Burmistrz Miasta Lublińca, Gabriel Podbioł – zastępca Burmistrza, Joachim Smyła – Starosta Lubliniecki, płk. Marcin Suszko – dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu wraz delegacją JWK, ks. ppłk Przemysław Tur – proboszcz Parafii Wojskowej w Lublińcu oraz proboszczowie lublinieckich parafii, dr Dominik Abłamowicz – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, pracownicy administracji samorządowej i radni Rady Miejskiej w Lublińcu z przewodniczącą Iwoną Janic, Beata Musialik – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, Karina Gatner i Joanna Brzezina – dyrektorki Miejskiego Domu Kultury oraz Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, dyrektorzy i uczniowie lublinieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz delegacja Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lublińcu.

Prowadząca uroczystość Stefania Biela wspomniała osobę Mariana Filipiaka, inicjatora powstania tablicy, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.

Tragiczne losy dzieci zamordowanych na Oddziale B przypomniał wiceburmistrz Lublińca – Gabriel Podbioł. Następnie po poświęceniu tablicy dokonano jej osłonięcia oraz złożono okolicznościowe wiązanki. Ważnym symbolem było wspólne złożenie wieńców przez Renatę Michalik i Dawida Smola – dyrektorów Biur Poselskich Posłów Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona (PiS) oraz Przemysława Witka (KO). Właśnie w takim tonie odbywała się wtorkowa uroczystość, przypominająca wszystkim – bez względu na opcje polityczne czy różnice światopoglądowe – o wartościach, które powinny łączyć mieszkańców ponad podziałami.

Na tablicy wygrawerowano napis w językach polskim, niemieckim i angielskim: “Pamięci kilkuset dzieci zamordowanych przez niemieckich, narodowosocjalistycznych lekarzy w latach 1942 – 1944 w ramach zbrodniczej eutanazji dziecięcej “Eliminacji życia niewartego życia” w niemieckiej młodzieżowej klinice psychiatrycznej krajowego zakładu leczniczo – pielęgnacyjnego w Lublińcu. Mieszkańcy Lublińca 2024″.

Pamięć o zamordowanych dzieciach tkwi również w zbiorowej mogile znajdującej się na terenie pobliskiego cmentarza szpitalnego, w której złożono 194 ciała.

  1. piękna uroczystość! wspomnienie upamiętniające dzieci zamordowane przez niemieckich lekarzy w latach 1942/44, z zaburzeniami psychicznymi !
    Uczcili ludzie bez podziałów na partie bez złości i wszyscy w Lublińcu mogli uczcić odsłoniętą tablicę upamiętniającą tragiczne losy dzieci niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami psychicznymi! to szare czasy w naszej przeszłości!
    Oby nigdy nie nastały podobne!

    Odpowiedz
  2. … cześć ich pamięci, rest in peace, …
    —+++—
    …, powiedzieć: smutne?, tragiczne? bezsensu? bezduszne? głupie? etc? … i cokolwiek … – to zbyt mało dużo za mało!!!
    —+++—
    …, tu nie może być podziałów! …,
    —+++—
    “… dzieci zamordowanych przez … lekarzy” – ??? ….?! …, lekarzy?!
    —+++—
    “BEZDUSZNI” – …, poczytajcie …
    —+++—
    … niemniej: … Niemcy, … lekarze to uczynili …!

    Odpowiedz
  3. Na cmentarzu Szpitala Psychiatrycznego, znajduje się grób zbiorowy dzieci zamordowanych w szpitalu, w czasie wojny. przez lekarzy niemieckich.
    Pisał o tym wcześniej Lubliniecki.pl oraz Pan śp. Pan Jan Fikus Senior i to bardzo obszernie.
    Niepełnosprawne dzieci były poddawane zbrodniczym doświadczeniom, których nie przetrwały.
    Zapytuję dlaczego ta uroczystość miała miejsce na Bulwarze Europejskim?
    Chyba nie chodzi o likwidację szpitalnego cmentarza.

    Odpowiedz
    • Julian Werner

      Witam. Uważam, że lokalizacja tablicy nie jest przypadkowa, ponieważ znajduje się w bliskiej odległości od budynku, w którym dokonywano eksperymentów. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  4. Dziś poszłam na bulwar zobaczyć nową tablicę. Rzeczywiście stoi w pobliżu budynku w którym mieścił się ten niechlubny oddział. Niestety w miejscu mało uczeszcznym, ukryta. Szkoda. Większość odwiedzających raczej tam nie chodzi. Cmentarz kiedyś szpitalny był zadbany przez pracowników szpitala, odwiedzany przez ludzi przychodzących z zewnątrz, pacjentów i pracowników szpitala. Dbano o nagrobki, 1 listopada na cmentarzu kapelan szpitalny odprawiał nabożeństw,o, była procesja w której uczestniczyli pacjenci pod opieką personelu. Przez całe lata na każdy oddział trafiały znicze żeby pacjenci mogli je zapalić na grobach tam pochowanych pacjentów i pomordowanych dzieci. Wszystko to skończyło się jak cmentarz przejęło miasto. Powoli cmentarz niszczeje, nagrobki zarastają trawą, są dewastowane przez,wandali, Mur okalajacy cmentarz zniszczony, dziurawy, jego otoczenie wygląda jak śmietnik. Na cmentarzu trochę się zmienia przed Wszystkimi Świetymi, pracownicy przychodzą trochę uprzątają.ale i tak ten cmentarz wyglada smutno. Szkoda, to przecież historia naszego miasta.

    Odpowiedz
    • W dniu 8.10.2024 r. p. Burmistrz odpowiadając na pytanie Mieszkańca napisał, że budynek Prosektorium zostanie rozebrany a na tym terenie powstanie Lublinieckie Centrum Senioralne. Dodatkowo przechodząc przez dawny stadion Unii, poryty chyba przez dziki. Mnie upewnia to o tym, że to dawne, o czym Pani napisała nie wróci. Może i szkoda

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.