W Lublińcu powstanie bar KFC? Ciekawe, co na to lokalni obrońcy praw zwierząt…

W Lublińcu powstanie bar KFC? Ciekawe, co na to lokalni obrońcy praw zwierząt…

Według informacji podanej przez Burmistrza Miasta Lublińca, Edwarda Maniurę w zakładce “Pytania do Burmistrza” aktualizowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego, na terenie miasta ma powstać nowy bar “KFC”, należący do amerykańskiej sieci serwującej dania z pieczonych kurczaków.

Działalność KFC, która od 1995 roku uruchomiła w Polsce już ponad 200 punktów, wzbudza kontrowersje i protesty m.in. ze strony obrońców praw zwierząt. Jak czytamy w portalu wikipedia.pl, zarzucają oni przedsiębiorstwu “niehumanitarny chów oraz uśmiercanie zwierząt będących źródłem mięsa”. 

Temat budowy baru pojawił się przy okazji zapytania jednego z mieszkańców, w którym poruszył on sprawę powstającego zjazdu z ulicy Lisowickej w obrębie skrzyżowania z ulicami Miłosza i Szafera. Internauta podpisany jako “Ciekawski” dopytuje czy to właśnie tutaj powstanie KFC – Jeżeli nie, to jakie są plany co do tego terenu, dla którego został wybudowany nowy zjazd? – pisze mieszkaniec.

Nowy zjazd [ul. Szpilmana, łącznik do ul. Kilara – przyp. red.] został wybudowany do obsługi terenów mieszkaniowych oraz usługowych w bezpośrednim sąsiedztwie. Na podstawie posiadanych informacji mogę przekazać, że planowana jest budowa restauracji KFC przy ul. Lisowickiej, ale w innej lokalizacji – odpisał Burmistrz.

Nieoficjalnie mówi się o terenie bliższym skrzyżowaniu Lisowickiej z Obwodnicą, od strony centrum Lublińca.

O opinię w sprawie planowanej budowy baru KFC zapytaliśmy, powołaną przez Burmistrza w lutym tego roku, Lubliniecką Rady Miłośników Przyrody. Oprócz nadrzędnej działalności Rady, ukierunkowanej na ochronę lokalnych lasów, niektórzy jej członkowie (m.in. w portalach społecznościowych) stają w obronie dzików i kaczek, tocząc otwarty spór z przedstawicielami kół łowieckich. Jakie stanowisko przedstawią w sprawie KFC?

Podobne zapytanie skierowaliśmy do Rady Miejskiej, która 23 marca zdjęła z porządku Sesji Rady uchwałę w sprawie przyjęcia “Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lubliniec w 2023 roku”, po tym jak Miasto podpisało umowę na odławianie bezdomnych zwierząt z podmiotem z siedzibą w Bytomiu. Wątpliwości radnych dotyczyły głównie sytuacji, w których może dochodzić do potrąceń lub innych zdarzeń, gdzie wymagane jest szybkie działanie odpowiednich komórek [WIĘCEJ]

Do tematu powrócimy…

O kontrowersjach i bojkotach towarzyszących działalności KFC czytamy m.in. w portalu Wikipedia.pl – w przytoczonych zarzutach wspomniano nie tylko o “niehumanitarnym chowie oraz uśmiercaniu zwierząt będących źródłem mięsa”, ale również o wpływie na otyłość i klimat, wybieranych przez KFC dostawcach drobiu czy o pozyskiwaniu soi na paszę dla kurcząt z Cargill kosztem dużych połaci dżungli amazońskiej. “W grudniu 2012 roku sieć została skrytykowana w Chinach, gdy odkryto, że wielu dostawców KFC stosowało w hodowli drobiu hormony wzrostu i nadmierną ilość antybiotyków” [cały tekst: TUTAJ – pl.wikipedia.org]

KFC broni dochowywanych standardów, tak jak miało to miejsce w przypadku zarzutów ze strony aktywistów pracujących na zlecenie marki żywności wegańskiej VFC, w kwestii warunków panujących na fermie Moy Park [TUTAJ – źr. wirtualnemedia.pl, 2022]

Źródło: lubliniec.eu

Źródło: lubliniec.eu

Zdjęcie powyżej: ul. Lubliniecka w Lublińcu

  1. Co jest złego w budowie KFC? Miasto jedynie na tym zyska. Co prostego człowieka obchodzi w jaki sposób zostało pozyskane mięso do kurczaków? Ciekawe łączenie kropek autorze tekstu. Artykuł napisany tylko po to żeby zaatakować stronę rządząca.

    PS. Wikipedia to bardzo wiarygodne źródło informacji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.