W Lublińcu stanie dziewięciometrowy obelisk z napisem “Samorządność”? Ruszyły pierwsze procedury

W Lublińcu stanie dziewięciometrowy obelisk z napisem “Samorządność”? Ruszyły pierwsze procedury

Urząd Miejski w Lublińcu wydał ogłoszenie o rozpoczętej procedurze Zapytania Ofertowego na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej budowy obelisku przy ulicy Paderewskiego. Z dokumentacji wynika, że na skwerze pomiędzy budynkiem Urzędu Miejskiego a siedzibą Starostwa ma stanąć smukły pomnik z napisem “Samorządność”. Jego czcionka będzie wzorowana na logo Solidarności.

Dlaczego Miasto zdecydowało się na instalację obelisku i nawiązano przy tym do historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, założonego w 1980 roku? O to zapytaliśmy Burmistrza Edwarda Maniurę.

W tym roku obchodzimy 750-lecie Lublińca, a samorządność jest nieodłącznie związana z rozwojem naszego miasta. Budujemy ją od 32 lat. Są zwolennicy i przeciwnicy centralizacji państwa. Zawsze byłem jej przeciwnikiem, opierając się m.in. na doświadczeniach krajów notujących dynamiczny rozwój. Wszędzie tam funkcjonują silne struktury samorządowe – argumentuje Burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Dodał, że w koncepcji wizualnej obelisku nie bez znaczenia jest nawiązanie do czcionki znanej z logo NSZZ Solidarność, ponieważ jednym z priorytetów zmian systemowych postulowanych przez Związek była odbudowa samorządu terytorialnego w Polsce.

Obelisk to nie wszystko

Dziewięciometrowy, trójboczny pomnik ma zostać wykonany z “blachy stalowej o podwyższonej odporności, samoczynnie wytwarzającej rdzę (np. stal corten)”. Oprócz tego w projekcie uwzględnione zostanie zagospodarowania terenu, a więc budowa ścieżek w sąsiedztwie obelisku, oświetlenie budowli oraz zagospodarowanie zieleni.

Miasto podkreśla przy tym, że teren, na którym zostanie posadowiony obelisk zlokalizowany jest strefie ochrony konserwatorskiej, zatem projekt trzeba będzie uzgodnić z Konserwatorem Zabytków. Do rozwiązania pozostanie także kwestia fundamentu, będącego pozostałością po wcześniejszym monumencie – w zależności od stanu technicznego zostanie od wykorzystany lub zdemontowany i zastąpiony nowym.

Termin składania ofert upływa w dniu 14 lutego. W przypadku wybory wykonawcy, sporządzenie dokumentacji projektowo – kosztorysowej budowy obelisku zostanie zrealizowane w okresie do 35 dni od podpisania umowy.

Podtekst polityczny?

W rozmowie z Burmistrzem zapytaliśmy, czy w koncepcji towarzyszącej planowanej budowie można dopatrzyć się podtekstu politycznego, związanego z trwającą ostatnio polemiką na temat centralizacji władzy, wytykanej Prawu i Sprawiedliwości przez część środowiska samorządowego.

Dzisiaj wszystko można oceniać przez pryzmat polityki. Nie ulega jednak wątpliwości, że od zawsze mamy do czynienia z walką pomiędzy władzą centralną a samorządami – odparł Burmistrz.

Przykładem – wymienionym przez Edwarda Maniurę – było zatrudnienie w Urzędzie Miejskim trzech pracowników wyznaczonych do obsługi Rządowego Programu 500+. Od 1 stycznia tego roku, w wyniku odgórnych decyzji, za realizację świadczenia odpowiedzialny jest ZUS.

W przypadku Lublińca udało się przekierować te osoby na inne stanowiska. O wiele gorzej wygląda sytuacja w większych miastach, gdzie zatrudniono nawet po kilkadziesiąt osób. Może wiązać się to ze zwolnieniami. Tym nikt już się nie martwi, a przecież realizacja Programu 500+ bez zaangażowania gmin byłaby niemożliwa – uważa Burmistrz.

Podobne kontrowersje wzbudzają ograniczenia udziału samorządów w pobieranych podatkach. W zamian z poziomu centralnego przydzielane są dotacje – nie zawsze z przejrzystymi kryteriami, tak jak ma to miejsce w pierwszym naborze Programu “Polski Ład”. Miasto Lubliniec otrzymało kwotę przyporządkowaną gminom z liczbą mieszkańców poniżej 20 tysięcy, choć liczba ta jest wyższa, co zgodnie z zapowiedzią premiera, kwalifikowało Lubliniec do otrzymania większej sumy.

Z drugiej strony, trudno abym jako gospodarz miasta nie wnioskował o te środki – powiedział Burmistrz.

Podobnie Platforma Obywatelska skompromitowała się wieloma złymi decyzjami – przyznał Edward Maniura, były poseł tej partii – Wszystkie rządy, w mniejszym lub większym stopniu, starały się odbierać kompetencje samorządom. Jeśli ktoś chce mnie przekonać, że zna w Warszawie potrzeby mieszkańców Lublińca, zawsze napotka z mojej strony na opór, bo przede wszystkim w samorządności dostrzegam rozwój naszego miasta oraz całego kraju – dodał.

Przypomnijmy, że 13 października 2021 Burmistrz Lublińca wziął udział w warszawskiej demonstracji zorganizowanej przez grono samorządowców sprzeciwiających się centralizacji państwa oraz niektórym rozwiązaniom towarzyszącym realizacji Polskiego Ładu.

Źródło: BiP UM Lubliniec

 1. Czy ktoś pytał o zdanie radnych? Jeśli nie to gratuluję takiej samorządnosci

  Odpowiedz
 2. Pytanie po co to? Nie ma lepszych pomysłów na wydanie pieniędzy?

  Odpowiedz
 3. Dobry pomysł – trzeba pamiętać o wartościach ważnych dla społeczeństwa obywatelskiego. Komuna była w pełni scentralizowana (to się nazywało centralizm demokratyczny) i nie chciałbym dla siebie i swoich dzieci by wróciła w jakiejkolwiek formie.

  Odpowiedz
 4. A jak zostanie upamiętniony założyciel miasta książę Władysław Opolczyk? Obelisk to wymysł Burmistrza aby się przypodobać związkowcom z Związku Miast Polskich, w zarządzie którego zasiada. Co na to mieszkańcy? Przecież to ich pieniądze na to idą. Czy nie można wydać ich na coś pożytecznego? Ale “wódz ma zawsze rację” jak mówi stare niemieckie przysłowie.

  Odpowiedz
 5. Nic swojego nie umieją stworzyć, tylko grają na skojarzeniach z Solidarnością, słabe to – może warto spytać mieszkańców zanim się wyda pieniądze z ich podatków? , jakieś internetowe głosowanie może? , i pytanie o basen kryty można dołożyć!

  Odpowiedz
 6. Zamiast kase odkładac na jakiś basen a po co! Mieszkancy bedą ogladać obelisk a wykapać sie albo do czestochowy albo T. G.bo nawet na zhp basen nie było kasy kraj pomników za swoje by takich głupot nie budowali

  Odpowiedz
 7. Czy ktoś pytał mieszkańców co myślą o naszej lokalnej samorządności?
  Nie ujmując pewnych zasług głównie kulturalno oświatowych i tych bliżej centrum miasta, ja dzielę okres od 2000 roku na 3 etapy
  .
  Gmina, 1. Rozkwit samorządności 2. Stopniowe ograniczanie praw mieszkańców
  3 Trwanie.

  Starostwo powiatowe: 1 Okopanie się i utrwalanie 2.Trwanie 3.Trwanie

  Mój 1 głos to, za wcześnie na takie pomniki, rocznice poplątane, za dużo polityki i zapomnieliśmy już, że nasi przedstawiciele w samorządach są po to aby rozwiązywać problemy mieszkańców, a nie żeby biadać.

  Odpowiedz
 8. Za te pieniądze można doświetlić przejścia na których giną piesi. Ideologia niestety ważniejsza dla władz miasta. Po co inwestować w bezpieczeństwo

  Odpowiedz
 9. Niech Burmistrz wystawi swój obelisk w ramach budżetu obywatelskiego, jeśli w uczciwym głosowaniu mieszkanców Lublińca przeskoczy “kastrację kotów”, czy “kaczkomat” to niech stawia… jeśli oczywiście nie będzie lepszych pomysłów -bo chyba jest jeszcze dużo ważnych rzeczy do zrobienia w naszym mieście i Burmistrz powinienem chyba znać

  Odpowiedz
 10. Niech się Pan nie obawia,ona nie wróci ,,,,ona już jest.

  Odpowiedz
 11. Ile jeszcze samorzadzacym” zostało w mieście kamienic do sprzedania ?!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.