W Lublińcu uczczono pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej

W Lublińcu uczczono pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej

W Lublińcu już po raz szósty, tradycyjnie w ostatnią sobotę stycznia, środowiska Mniejszości Niemieckiej, Związku Górnośląskiego, Ruchu Autonomii Śląska i mieszkańcy pow. lublinieckiego uczcili 77. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta w kościele Świętego Krzyża, którą celebrował ks. proboszcz Bronisław Jakubiszyn. Następnie uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową, poświęconą ofiarom Tragedii Górnośląskiej na Ziemi Lublinieckiej, znajdująca się na terenie zakładu Lentex w Lublińcu. Złożono tutaj wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Od 2017 roku tablica upamiętnia autochtonicznych mieszkańców Lublińca i Ziemi Lublinieckiej, więzionych w przejściowym obozie pracy przymusowej, utworzonym od stycznia do lipca 1945 roku w halach i piwnicach lublinieckiej Przędzalni – „Śpineryji”, obecnie Zakłady „Lentex” S.A. – przypomina Marian Cyroń, jeden z inicjatorów corocznych uroczystości.

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich, pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniem znacznej liczby Ślązaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.