W piątek Święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość na lublinieckim Cmentarzu Wojskowym.

W piątek Święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość na lublinieckim Cmentarzu Wojskowym.

Trwa długi weekend majowy, związany z obchodami trzech, ważnych świąt państwowych. Po, obchodzonym 1 maja, Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy i czwartkowym Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, pora na kolejne wydarzenie związane z jednym z najważniejszych momentów w burzliwych dziejach Polski.  

Święto Narodowe Trzeciego Maja – bo tak brzmi jego pełna nazwa – ustanowione zostało w roku 1919 i reaktywowane w 1990 roku po upadku komunizmu. 3 maja 1791 roku uchwalono w Polsce, drugą po korsykańskiej, Konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską, po tym jak została uchwalona przez Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788 roku. Pierwsze obchody celebrowano już w rok od uchwalenia Konstytucji.

W okresie zaborów Polski świętowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich najeźdźców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję.

Obchody rocznicy konstytucji 3 maja były organizowane także w zagranicznych skupiskach Polonii, m.in. w Chicago.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je tylko do roku 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione Ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy.

Dopiero w roku 1981 władze ponownie świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981, pierwszy raz po wojnie, świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Do dzisiaj stanowi ono jedno z najważniejszych polskich wydarzeń w kalendarzu.

.

PRZYPOMINAMY, ŻE

UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE ZE ŚWIĘTEM NARODOWYM TRZECIEGO MAJA

ODBĘDĄ SIĘ NA CMENTARZU WOJSKOWYM W LUBLIŃCU O GODZINIE 9:00

Relacja z lublinieckich obchodów w roku 2018 – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.