“W Strefie zakład kopci jak z komina w Oświęcimiu”. Kolejny skandal w lublinieckiej Radzie Miejskiej, tym razem… zamieciony pod dywan

“W Strefie zakład kopci jak z komina w Oświęcimiu”. Kolejny skandal w lublinieckiej Radzie Miejskiej, tym razem… zamieciony pod dywan

Rada Miejska w Lublińcu przyzwyczaiła nas do tego, że sporą część swojej działalności poświęca na wzajemne wyciąganie brudów, wojny personalne i głębokie upolitycznienie toczonych dyskusji.

Po “Aferze Komisyjnej” czy kontrowersjach związanych z wyborem nazwy dla “Bulwaru Europejskiego”, w trakcie poniedziałkowej Sesji doszło do kolejnego zgrzytu.

Radny Łukasz Mikulski wygarnął radnemu Henrykowi Maniurze, że ten w trakcie wcześniejszego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju, miał wypowiedzieć niestosowne słowa godzące – sugerował przewodniczący klubu PiS – w wyjątkowo czuły temat jakim jest historia miasta Oświęcim, kojarzonego głównie z masową zagładą ludności w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Jak poinformował Łukasz Mikulski – w trakcie prac komisji, pochylającej się nad sytuacją w lokalnej strefie ekonomicznej, radny Henryk ManiuraWypowiedział się takimi słowami: w strefie jest zakład, który kopci jak z komina w Oświęcimiu. Ja zwróciłem od razu uwagę panu radnemu – podkreślił. Zauważył również, że początkowo radny klubu “Z Burmistrzem dla Lublińca” miał użyć słów: “śmierdzi”, a po reakcji Mikulskiego zmienił wersję na “kopci”.

W moim odczuciu, takie słowa nie powinny absolutnie mieć miejsca. Jesteśmy radnymi w mieście, w którym patronem jest św. Edyta Stein. W tym mieście burmistrzem jest pan Edward Maniura, który otrzymał w 2008 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o holokauście – przypomniał szef opozycyjnego klubu PiS.

Łukasz Mikulski zaapelował do przewodniczącego Rady Miejskiej, Gabriela Podbioła aby podjął on działania zmierzające do transmitowania posiedzeń komisji – tak jak ma to miejsce w przypadku Sesji – dzięki czemu wypowiedzi padające w poszczególnych zespołach trafiałyby do pozostałych radnych i opinii publicznej.

Nie wiem skąd taka afera. Przecież ja wymieniłem tylko miejscowość Oświęcim. A gdybym tak powiedział, że dymiło jak z jednego wielkiego komina w Lublińcu? – odpierał zarzuty radny Henryk Maniura, nawiązując do emisji dymu przez lubliniecką Ciepłownię. Dodał, że z tego względu nie zamierza rozwijać tematu poruszonego przez Łukasza Mikulskiego.

Nie byłem na tej komisji, przynajmniej w tej części, więc trudno mi się do tego odnieść w jakim to było wypowiedzianym kontekście. Natomiast będę przeciwny żeby na komisjach, które są bardzo roboczymi gremiami, wprowadzać zasadę, że wszystko transmitujemy – podkreślił Burmistrz Edward Maniura, powołując się na statut Miasta. Zaznaczył, że transmisje byłyby pomocnym narzędziem np. w weryfikowaniu obecności radnych – nawiązał w ten sposób do głośnej “Afery Komisyjnej”. Przyznał jednak, że był świadkiem wielu “niestosownych wypowiedzi” jakie słyszał uczestnicząc w posiedzeniach komisji.

Przewodniczący Rady Miejskiej Gabriel Podbioł zaapelował do radnych aby ci: “skupili się na tym, by budować swoje wypowiedzi w sposób, który nie stwarzałby żadnych kontrowersji” – Wydaje mi się, że w tym przypadku chodzi tutaj o skojarzenie, które pan podjął. Ta metafora – nie wiem jak to nazwać – mogła rzeczywiście pójść w kierunku pewnych skojarzeń – mówił do radnego Mikulskiego.

Jesteśmy na to bardzo wyczuleni. Jeżeli taki kontekst miałby być, to rzeczywiście jest on co najmniej niestosowny – podkreślał przewodniczący Rady Miejskiej lecz zapowiedział, że zaistniała sytuacja nie wpłynie na to aby wprowadzić transmisje z posiedzeń komisji.

Wskazał na ograniczone możliwości techniczne, dodając, że obrady komisji są jawne i każdy może w nich uczestniczyć, o czym radni są informowani.

Transmisja Sesji Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 30.08.2021 dostępna jest: TUTAJ

 1. Czy oni mają ludzi za idiotów? Jak ktoś gada o kominach w Oświęcimiu to wiadomo o co chodzi i co miał na myśli. Chamstwo tej grupy już przekracza wszelkie granice. Śmiechy sobie robią z Oświęcimia! Jak ktoś na tyle p…….. żeby pozwalać sobie na takie teksty to powinien z tej rady wylecieć z hukiem! Radny M po raz kolejny potwierdził stare przysłowie że lepiej siedzieć cicho i uchodzić za wiadomo kogo, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości! Drugi M. jak zwykle udaje że nie wie o co chodzi i że nie słyszał. Uszy niech sobie przemyje, będzie lepiej słyszał! Obrońcy konstytucji z jajami z Oświęcimia, elita spod sklepu monopolowego!

  Odpowiedz
 2. Moim zdaniem takie określenie było absolutnie niedopuszczalne. Jako obywatelka poczułam się….zawstydzona? że radny może używać takiego porównania.

  Odpowiedz
 3. Na facebooku radna Cz. Włuka tłumaczy kolegę że chodziło mu o zanieczyszczenie powiatrza w Oświęcimiu. Dlaczego pan radny sam nie powiedział tego na sesji? załosne

  Odpowiedz
 4. Po ,,nie przeczymy żeście podeszli”, ,,w nocy się powinno spać a nie pić no ja nie wim” mamy trzeci świetny cytat z pana Maniury (Mniejszego) ,,w strefie zakład kopci jak z komina w Oświęcimiu”. Pan Rosiński ma jak widać godne zastępstwo jeśli chodzi o wybitność pomyślunku ! Wybitni intelektualiści! Nie wiem gdzie pan Maniura (ten Większy) znalazł takich radnych, ale widać że długo szukał! Uważam że pan Maniura (ten Większy) jest wybitny i uważam że pan Maniura (ten Mniejszy) też jest wybitny. Obaj nazywają się Maniura i to jest dowód na wybitność! Na koniec to powiem tylko, że w nocy się powinno spać a nie kopcić jak z komina w Oświęcimiu a za dnia nie przeczyć że podeszli!

  Odpowiedz
 5. Mówiąc szczerze, gdyby nie ta haniebna wypowiedź to bym nie wiedział, że jest taki radny. To tylko pokazuje po co ci ludzie w większości zostali wybrani. Bezmyślne dźwigają ręce na rozkaz, to potrafią i od tego są. Jak przychodzi zabrać głos to mamy to co powyżej. Za takie teksty powinno się być usuwanym z rady z wilczym biletem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.