Lada dzień rozpoczną się upragnione wakacje – spora część Polaków planuje urlopy i przymierza się do odpoczynku w rozmaitych miejscach – zarówno w kraju, jak i zagranicą. Według statystyk, w 2018 roku wakacyjny wyjazd planuje 70% Polaków, a więc o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Ankietowani wskazali na Program 500+ jako główny czynnik podnoszący dotychczasowe dane. Jednak tylko 22% badanych wykupi dodatkowe ubezpieczenie na okoliczność wypoczynku – to niewiele, zważywszy, że w czasie wakacji wzrasta ilość wypadków.
Lubliniecka Policja ostrzega!
Jak co roku, w czerwcu lublinieccy policjanci intensyfikują działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. Tematem przewodnim spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Lublińcu było m.in. bezpieczeństwo nad wodą, w lesie, czy w górach. Policjanci instruowali uczestników jak należy postępować, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci przystąpiły również do egzaminu na kartę rowerową.
Mundurowi spotkali się także z uczniami „Kazika”. Z uwagi na fakt, że część absolwentów placówki w najbliższym czasie przystąpi do egzaminów na prawo jazdy, spotkanie opierało się głównie na zagadnieniach związanych z ruchem na drogach. W oparciu o statystyki i notowane wypadki, stróże prawa przedstawili zebranym możliwe skutki wynikające z kierowania pod wpływem alkoholu lub przekraczania dozwolonej prędkości.
Liczby mówią wszystko…
Obszarem o największym zagrożeniu są drogi, ponieważ potencjalne niebezpieczeństwo dotyczy właściwie wszystkich – od kierowców i pasażerów, po pieszych i rowerzystów. Policyjne statystyki od kilku potwierdzają zwiększoną ilość zdarzeń drogowych właśnie w sezonie letnim. W lipcu 2017 roku w Polsce doszło do 3.244 wypadków. Zginęło 267 osób a 4.058 użytkowników ruchu zostało rannych i był to największy wskaźnik spośród wszystkich 12 miesięcy. Podobnie było w sierpniu – w 3.266 wypadkach śmierć poniosły 274 osoby, a 3.923 zostały ranne. Najgorsze bilanse w całym roku przynosiły… weekendy. Co ciekawe, zdecydowana większość wypadków miała miejsce podczas korzystnych warunków pogodowych – w skali roku doszło wówczas do ponad 19 tysięcy zdarzeń, zginęły 1.584 osoby. Prawie 18 tysięcy wszystkich wypadków miało miejsce na prostych odcinkach dróg! Aż 86,6% wypadków to rezultat niewłaściwego zachowania kierowców.
Kolejnym problemem są tragiczne zdarzenia, do których dochodzi nad wodą. W ubiegłym roku w Polsce zanotowano 449 utonięć, z czego 62 ofiary to kobiety. Największa liczba tragicznych wizyt nad wodą dotyczyła osób powyżej 50 roku życia (233). Zatonęło również 29 osób nieletnich. Aż 112 zdarzeń miało miejsce w rzekach. Najczęstszą przyczyną była kąpiel w miejscach niestrzeżonych (55). W 97 przypadkach stwierdzono spożywanie alkoholu. Uwaga! Tylko w czerwcu 2018 roku utonęło już 38 osób! W kwietniu i maju było ich 89.
Policja apeluje również o rozwagę podczas prac rolnych, choć ubiegły rok przyniósł poprawę w statystykach. W Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych KRUS zgłoszono wówczas 18.161 wypadków (w roku 2016 – 19.110). 11,7% zdarzeń było skutkiem przechwycenia lub uderzenia pracownika przez maszyny rolnicze. W 2017 roku, w trakcie prac rolnych, zginęło 69 osób (w roku 2016 – 83).
Należy pamiętać również o zwiększonej liczbie włamań do mieszkań, w trakcie nieobecności właścicieli udających się na wypoczynek – w poprzednich 12 miesiącach doszło do 135 tysięcy takich zdarzeń – niemal 370 dziennie i średnio co 16 godzin.