Wakacyjne wyjazdy: Lubliniecka policja wzmacnia kontrole.

Wakacyjne wyjazdy: Lubliniecka policja wzmacnia kontrole.

Rozpoczął się długo wyczekiwany czas wakacji i wypoczynku. Zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie dzieciom i młodzieży podczas letnich wakacji jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego. Od 22 czerwca 2018 roku trwają działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne Wakacje”, wspierane również działaniami profilaktycznymi. W związku z tym mundurowi szczególną uwagę zwrócą także na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

W czasie wakacji na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego – głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami.

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na taki wypoczynek. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z wykazu miejsc na terenie województwa wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i ich kierowców.

Zgłoszenia kontroli zrobić można osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy szansę uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

W Lublińcu miejscem wyznaczonym do przeprowadzania kontroli stanu technicznego autokarów, zgodności wymaganych dokumentów i stanu trzeźwości kierowców jest parking PKS przy ulicy Paderewskiego. W trakcie zgłoszenia podać należy:

datę i godzinę wyjazdu,
miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
liczbę autokarów.
Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Ponadto, jeśli czeka Cię podróż autokarem możesz przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do korzystania ze strony bezpiecznyautobus.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.
Wyjazdy wakacyjne to nie tylko wyjazdy zorganizowane, to także wyjazdy indywidualne.

Policjanci z KPP Lubliniec apelują – Kierowco sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje, ale także sam przygotuj się do podróży. Bądź wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że zmęczenie jest Twoim wrogiem i stanowi zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteś w stanie je opanować. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, one tylko wspomagają jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w dużej mierze na kierowcy – podsumowują mundurowi.

Na podst.: lubliniec.slaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.