Wandale urządzili sobie “ścieżkę zdrowia” w centrum Lublińca! Jest reakcja władz miasta

Wandale urządzili sobie “ścieżkę zdrowia” w centrum Lublińca! Jest reakcja władz miasta

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę w rejonie Alei Solidarności – jednej z głównych arterii zlokalizowanych w centrum Lublińca. Nieustaleni sprawcy powywracali ławki i kontenery na śmieci oraz rozbili szyby jednego z przystanków autobusowych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu rozpoczęli już postępowanie związane z sobotnimi zniszczeniami. Dysponujemy oficjalnym zgłoszeniem dotyczącym uszkodzenia wiaty przystanku, gdzie wartość szkód szacowana jest na około 4 tys. złotych. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców. Będziemy posiłkować się m.in. zapisami z miejskiego monitoringu, a także poszukiwać świadków zdarzenia – poinformował st. sierż. Tomasz Konicki, p.o. oficer prasowy lublinieckiej komendy.

Organem zgłaszającym zniszczenie szklanych elementów przystanku jest Urząd Miejski w Lublińcu, będący administratorem obiektu – Zarówno ławki jak i kontenery położone były na terenie należącym do jednej z sieci handlowych – podkreślił sekretarz Miasta Lublińca, Józef Korpak. W rozmowie z lublinieckim.pl wskazał na konieczność zwiększenia liczby policyjnych patroli, zwłaszcza w trakcie weekendów. W uznaniu Józefa Korpaka w taki sposób można wzmocnić działania prewencyjne, które przynajmniej w pewnym stopniu powstrzymywałyby wandali, tym bardziej, że – jak przyznał – sieć miejskiego monitoringu nie jest na tyle rozbudowana aby w pełni zabezpieczać przestrzeń miejską.

Warto przy tym zapytać, ile policyjnych patroli kontrolowało centrum Lublińca w nocy z soboty na niedzielę? – dodał sekretarz Korpak.

Podanie takiej informacji stanowiłoby częściowe ujawnienie taktyki, którą stosujemy w trakcie codziennej służby i sprawiłoby, że potencjalni przestępcy mieliby lepsze rozeznanie w zakresie obecności policjantów w danej części Lublińca – odpowiedział rzecznik Komendy Powiatowej Policji.

Nawet jeśli funkcjonariusze nie są w stanie docierać w każdy zaułek miasta, mają możliwość skutecznego ustalania sprawców nawet po zaistniałym zdarzeniu. Dla przykładu, w lutym tego roku udało się ustalić tożsamość 18-letniego mężczyzny, który zdewastował ściany tężni solankowej na terenie Bulwaru Europejskiego. Nieco wcześniej, bo 6 stycznia zatrzymano 23-latka, który zniszczył elewację kościoła pw. św. Mikołaja. W obu przypadkach sprawcy namalowali sprayem symbole nawiązujące do… tolerancji dla związków jednopłciowych.

30 maja tego roku Rada Miejska w Lublińcu przyjęła uchwałę intencyjną, w której oficjalnie potępiła przejawy wandalizmu względem obiektów kultu religijnego, użyteczności publicznej i własności prywatnej w Lublińcu oraz wobec stosowania wulgaryzmów w przestrzeni publicznej i braku szacunku dla tradycyjnych wartości.Inicjatorem projektu był radny Jan Springwald, przewodniczący klub Forum Samorządu Lublinieckiego. Na wniosek radnych z klubu “Z Burmistrzem dla Lublińca” z treści projektu uchwały wykreślono fragment dotyczący współpracy samorządu z policją oraz innymi służbami, a także wdrażania odpowiednich działań w zakresie edukacji.

 1. Zawsze mnie zastanawiało skąd się tacy idioci biorą? Najpierw strajk kobiet maluje kościół św Mikołaja, teraz ławki i kosze na śmieci. Mam nadzieję, że dostaną surową karę.

  Odpowiedz
  • Jak sprawcy są z Lublińca to myśle że prędzej czy później trafią w ręce policji.

   Odpowiedz
  • W tym samym czasie poważnie uszkodzone zostały trzy samochody stojące na parkingu przy ul. Wyszyńskiego . Najprawdopodobniej zrobili to ci sami sprawcy. Teraz za swój czyn ścigani są przez policję. Osoby które widziały zdarzenie proszone są o przekazanie wszelkich informacji policji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.