Ważna zmiana w woj. śląskim. Numer alarmowy 112 przejmie numer 998. Znamy termin dla powiatu lublinieckiego

Ważna zmiana w woj. śląskim. Numer alarmowy 112 przejmie numer 998. Znamy termin dla powiatu lublinieckiego

Mieszkańcy województwa śląskiego, dzwoniąc na numer 998 (straż pożarna), połączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112. Śląskie będzie kolejnym województwem objętym przekształceniami w zakresie połączeń alarmowych. Od 9 września numer przekierowywany jest sukcesywnie – w każdym powiecie, aż docelowo obejmie cały region.

To rozwiązanie, które pozwoli na sprawniejsze powiadamianie i dysponowanie odpowiednich służb – podkreśla Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. 

Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Numer 998 nadal będzie aktywny, jednak zgłaszający nie połączą się już z Państwową Strażą Pożarną – jak dotychczas, a z dyspozytorem CPR, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb.

Właściwe przekierowanie zgłoszenia jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia – przekonuje KW PSP.

Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska.

Dodatkową korzyścią przełączenia numeru alarmowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych.

W środowisku nie brak jednak umiarkowanych opinii dotyczących nowych rozwiązań. Mówiąc wprost – czy dyspozytor, nie znający terenu, tak jak znają go członkowie lokalnych jednostek PSP i OSP, nie pomyli np. Lisowa z Lisowicami lub ulic Cichej i Spokojnej w Sierakowie Śląskim?

– Jestem pewien, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu operatorów CPR Katowice przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 w województwie śląskim przebiegnie bezproblemowo. To nie jest dla nas coś nowego. Zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 podlegające obsłudze przez Straż Pożarną obsługujemy od samego początku działania, czyli od 2013 roku. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Państwową Strażą Pożarną wypracowane dotychczas procedury dają rękojmię profesjonalnego działania ONA – podkreśla Tomasz Michalczyk, Dyrektor Wydziału Powiadamiania Ratunkowego ŚUW w Katowicach [za: katowice.uw.gov.pl ; 20.08.21]

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

W województwie śląskim przełączanie numeru 998 na 112 rozpoczęło się w dniu 9 września do 20 września 2021 roku – właśnie wtedy, według harmonogramu, zmiany wprowadzone zostaną na obszarze powiatu lublinieckiego.

Na podstawie: KW PSP Katowice

  1. Taaaa pomyli lisów z lisowicami 🤣🤣🤣 może zaraz lisów z Lwowem pomyli, kto ci płaci za te bzdety Werner
    Dyżurni PSP też nie są tacy święci i idealni jak wszyscy piszą i myślą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.