We wtorek “Lubliniecka Rewolucja bez Barier”. Co wydarzy się na Rynku Głównym?

We wtorek “Lubliniecka Rewolucja bez Barier”. Co wydarzy się na Rynku Głównym?

1 lipca rusza Miejski Projekt Streetworkingowy pod nazwą “Lubliniec – Miasto dobrych emocji”. Codziennie na Rynku Głównym odbywać się będą m. in. warsztaty i prezentacje artystyczne, zajęcia profilaktyczne, rozgrywki sportowe, koncerty muzyczne i spotkania z ciekawymi ludźmi.

We wtorek, a więc w drugim dniu cyklu, mieszkańcy będą mogli porozmawiać niepełnosprawnymi sportowcami wywodzącymi się z terenu powiatu lublinieckiego w ramach projektu “Lubliniecka Rewolucja bez Barier”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00.

W każdej chwili Twoje życie może się zmienić o 180 stopni. Ty również możesz stać się niepełnosprawnym. Chcesz dowiedzieć się jak to jest – nie chodzić lub nie widzieć? Chciałbyś wejść w naszą skórę? Porozmawiamy bez barier jak sobie poradzić z niepełnosprawnością – zachęca w portalu społecznościowym Facebook, Marcin Grabiński, koordynator przedsięwzięcia – maratończyk, Reprezentant Polski widzący w zaledwie 3 procentach, Mistrz Polski osób słabowidzących i niewidzących, Mistrz Świata w kategorii T11 podczas niedawnego Maratonu w Londynie, wspierany przez przewodnika Marcina Kęsego.

Obok sukcesów sportowych Marcin Grabiński znany jest również z licznych spotkań z młodzieżą i dziećmi, w trakcie których wtajemnicza młodych ludzi w świat osób niewidomych i niedowidzących.

Swój udział we wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami potwierdził Szymon Vieth z Ciasnej – Reprezentant Polski w Unihokeju osób niepełnosprawnych, który we wrześniu 2005 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w skutek którego doznał porażenia kończyn dolnych i porusza się na wózku inwalidzkim. Szymon z powodzeniem reprezentuje Polskę, jest szczęśliwym mężem i ojcem – udowadnia, że bariery są tylko w naszych głowach.

Tym bardziej spotkanie ze sportowcami powinno być cennym doświadczeniem dla tych, którzy przyjdą we wtorek na rynek w Lublińcu

Bez wahania przyjąłem zaproszenie władz miasta w ramach projektu “Lubliniec – miasto dobrych emocji”. Porozmawiamy o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w przestrzeni miejskiej. Opowiemy o naszych zdarzeniach oraz o trudnej drodze, którą pokonaliśmy aby osiągnąć wymarzone cele – mówi Marcin Grabiński – Oprócz rozmowy, mieszkańcy będą mogli postawić się bezpośrednio w naszej sytuacji, a więc przespacerować się w ciemnej opasce na oczach, przemierzyć odległość chodząc o kulach czy poruszając się na wózku inwalidzkim – dodaje maratończyk.

Co ciekawe, chętni będą mogli złożyć wizytę w sklepach zlokalizowanych na rynku, losując wcześniej rodzaj niepełnosprawności. Przewidziano również degustację potraw… z zakrytymi oczami – Jestem przekonany, że w ten sposób uczestnicy pogłębią wiedzę i świadomość w kwestii problemów oraz codziennych zmagań osób niepełnosprawnych – przyznaje Marcin Grabiński, który na lublinieckim rynku gościć będzie jeszcze kilkakrotnie w trakcie całej kampanii “Lubliniec – miasto dobrych emocji”, z rozmaitymi tematami.

W samo południe odbędzie się pierwszy historyczny Flashmob – rodzaj happeningu, w którym grupa umówionych wcześniej osób tworzy nagły, sztuczny tłum w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. Scenariusz wtorkowej akcji nawiązywać będzie do niepełnosprawności… jednak nie zdradzimy szczegółów Flashmob’a – zobaczcie je sami. Zapraszamy we wtorek o godzinie 10:00 na Rynek Główny w Lublińcu!

  1. Super sprawa! Jednak największe bariery są w ludzkich głowach i te jest najtrudniej pokonać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.