Wielkie, patriotyczne wydarzenie w Lublińcu już w najbliższy poniedziałek! Uroczystości na Placu Golasia i w centrum miasta [2.08.]

Wielkie, patriotyczne wydarzenie w Lublińcu już w najbliższy poniedziałek! Uroczystości na Placu Golasia i w centrum miasta [2.08.]

W poniedziałek 2 sierpnia na Placu im. Pawła Golasia w Lublińcu (obok Jednostki Wojskowej Komandosów) odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej przekazanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę, upamiętniającej bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do Odrodzonej Niepodległej Polski.

Uroczystościom towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne i historyczne, a także wystawa plenerowa. Do udziału zaprasza Burmistrz Lublińca, Edward Maniura. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Miasto Lubliniec i Ochotnicza Straż Pożarna w Lublińcu. 

Program [poniedziałek, 2 sierpnia]

  • godzina 14:00 – odsłonięcie tablicy odbędzie się na Placu im. Pawła Golasia
  • godzina 16:00, Plac Kopernika w Lublińcu (tzw. Mały Rynek) – otwarcie wystawy plenerowej “Powstania Śląskie 1919-1921” autorstwa Aleksandry Karol-Chudy, udostępnionej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
  • godzina 16:30, Rynek Główny – cykl wydarzeń artystycznych i historycznych, w tym: prelekcja na temat historii powstań śląskich, prezentacja pamiątek z okresu powstań, koncert piosenki powstańczej.

4 maja tego roku prezydent Andrzej Duda wziął udział w katowickich obchodach 100 rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Przekazał wówczas samorządowcom z województw śląskiego i opolskiego 100 tablic upamiętniających powstania. Jeśli chodzi o powiat lubliniecki, tablice trafiły do Lublińca oraz gminy Pawonków i gminy Woźniki. Podczas uroczystości zorganizowanych pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach prezydent Andrzej Duda wręczył również nadany pośmiertnie Order Orła Białego dla Alfonsa Zgrzebnioka pseudonim “Rakoczy” – naczelnego dowódcy i uczestnika Powstań Śląskich, jednego z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Order odebrała krewna Alfonsa Zgrzebnioka – Józefa Miszczyk.

Zdjęcie: archiwum 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.