Wigilia Bożego Narodzenia – pisze Ewa Kruszyna.

Wigilia Bożego Narodzenia – pisze Ewa Kruszyna.

Wigilia to dzień poprzedzający ważne wydarzenie, w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.
W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.

Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej, w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.
Zanim zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej przygotowujemy swoje domy w specjalny sposób charakterystyczny tylko dla tego okresu. W domach stawiamy choinkę, którą stroimy bombkami, światełkami, łańcuchami.

W niektórych domostwach praktykuje się jeszcze stawianie snopów w trzech kątach. Snopy żyta, pszenicy i owsa mają wyobrażać Świętą Trójcę. Przy stawianiu ich gospodarz mówi: “Przynoszę wam Trójcę, żeby wam sprzyjała”. Snopy te wynosi się na Nowy Rok, wymłócone z niego ziarno przechowuje się do siewu, a słomę rżnie się na sieczkę i daje bydłu, aby się dobrze pasło. Przygotowujemy odpowiednie potrawy, stół zdobimy stroikami. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście, na pamiątkę dwunastu apostołów. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy posiadające niezwykłą moc, wierzymy, że podczas wieczerzy wigilijnej ujrzeć można osobę zmarłą w bieżącym roku – byleby tylko wyjść do sieni i spojrzeć do izby przez dziurkę od klucza, a ujrzy się ją siedzącą razem z innymi. Dla takiego gościa zostawiano nawet wolne miejsce przy stole. Stale żywe jest przekonanie, że w czas Wigilii nie kłócimy się i okazujemy sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje też zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku w barszczu – temu kto na niego trafi będzie przypisywało szczęście w nadchodzącym roku. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierano jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski karpia „na szczęści”. Wierzono, że to co dzieje się w Wigilię dziać się będzie przez cały rok. Wieczór wigilijny kończymy wspólnym wyjściem na Pasterkę.

OPRACOWAŁA: Ewa Kruszyna

Źródła:
Sławomir Sapieha: Tradycje Świąteczne.
Wieczerza wigilijna – tradycje ludowe. Biblioteka w Szkole.

Zdjęcie: Niklas Nordblad

Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.