Wigilijne awarie w Sierakowie Śląskim.

Wigilijne awarie w Sierakowie Śląskim.

Rano ulica Wyzwolenia, w południe ulica Stawowa. Podczas gdy większość mieszkańców przygotowuje się do uroczystej wieczerzy wigilijnej, służby kontrolujące sprawność sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Ciasna walczą z niedrożnymi kolektorami odprowadzającymi ścieki. Studzienki wybiły w dwóch miejscach na terenie sołectwa. Wcześniej usuwano podobną awarię w innym rejonie gminy. Przyczyny nie pozostawiają złudzeń…

Za każdym razem kiedy informujemy o problemach w przepustowością systemu, pracownicy dokonujący przeglądów wskazują na szokujące przyczyny awarii – Dzisiaj w Sierakowie Śląskim, w rurach odprowadzających ścieki znaleźliśmy m.in. mopy, pampersy, szmaty… a nawet głowy karpi, z pewnością zabitych w związku z Bożym Narodzeniem – podsumowuje Andrzej Świtała, konserwator Oczyszczalni Ścieków w Ciasnej – Nie ma co ukrywać, liczne problemy wynikają z nieodpowiedzialnych praktyk samych mieszkańców. W studzienkach ląduje dosłownie wszystko – od śmieci i odzieży, przez pomarańcze, po telefony komórkowe, a nawet martwe zwierzęta – tłumaczy A. Świtała.

O ogromnej szkodliwości usuwania odpadów z wykorzystaniem systemu kanalizacyjnego świadczą dane notowane na oczyszczalni w Ciasnej. Wyrzucane przedmioty docierają tu wraz ze ściekami. Zatrzymują się na specjalnej siatce i w ten sposób są usuwane na zewnątrz. Co miesiąc wyłowione odpady wypełniają aż dwanaście 240 – litrowych kontenerów! W chwili awarii używa się maszyn wspomagających udrażnianie sieci – Korzystamy wówczas z usług firmy zewnętrznej. Każdorazowa interwencja w dni powszednie to koszt 200 złotych. W niedziele i święta wydatek sięga aż 800 złotych – podkreśla Andrzej Świtała. Służby apelują o rozsądek lecz jak widać… nadal są bezsilne.

  1. Może wreszcie Sołtysi, Radni, konserwatorzy sieci kanalizacyjnych w Gminie, że nie wspomnę o innych pracownikach Gminy podejmą skuteczne działania w sprawie. Odpowiedzialność samorządowców za zadania jakich się podjęli nie jest tu do przecenienia. To nie tylko kłopot w czasie wigilijnym, dla części mieszkańców, ale obarczanie pozostałych niezawinionymi kosztami.
    Szczęśliwego Nowego Roku 2019 przy rozwiązywaniu tych problemów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.