Wilk zastrzelony w trakcie polowania w okolicach Koszęcina. Aktywiści reagują. Policja przeprowadziła czynności procesowe

Wilk zastrzelony w trakcie polowania w okolicach Koszęcina. Aktywiści reagują. Policja przeprowadziła czynności procesowe

Zaledwie w ciągu ostatnich dni – 28 i 30 listopada – dwa wilki zostały zastrzelone podczas polowań dewizowych, jeden w okolicach Świdwina (woj. zachodniopomorskie), drugi niedaleko Koszęcina w Lasach Lublinieckich (woj. śląskie) – poinformowano w środę na profilu Stowarzyszenia dla Natury “Wilk” w portalu społecznościowym Facebook.

W obu przypadkach została wezwana Policja i zawiadomione odpowiednie terenowo regionalne dyrekcje ochrony środowiska. W pierwszym z nich już prowadzone jest śledztwo, w drugim, jeszcze czekamy na informacje o podjętych działaniach oraz dokumentację fotograficzną – piszą aktywiści.

Aby potwierdzić informację podaną przez Stowarzyszenie, skontaktowaliśmy się z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu – 30 listopada, około godziny 15:00 lublinieccy policjanci interweniowali w lasach w rejonie Koszęcina w związku z zastrzeleniem wilka podczas polowania. Po przeprowadzeniu czynności procesowych, całość akt przekazana została do Prokuratury w Lublińcu celem wszczęcia śledztwa z Art. 181 §3 Kodeksu Karnego w związku z Art. 35 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt – poinformował asp. Michał Sklarczyk, rzecznik lublinieckiej komendy.

Na chwilę obecną nie mamy potwierdzonej informacji o tym kto prowadził polowanie w tej okolicy. W tej i innych sprawach związanych ze śmiercią zwierzęcia zwróciliśmy się do biura prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

 

Na czym polega polowanie dewizowe? Jak czytamy w portalu green-hunting.pl “Polacy stają się przewodnikami dla myśliwych przybywających z zagranicy. Dokonują odstrzałów na naszym obszarze według reguł określonych przez polskie prawo łowieckie”. Więcej: TUTAJ

W opublikowanym tekście aktywiści podkreślają, że część drapieżników ginie podczas zbiorowych polowań z udziałem cudzoziemców. W takich sprawach, z uwagi na obecność wielu świadków natychmiast podejmowane są odpowiednie działania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy sprawcy działają w pojedynkę lub w grupie osób, które ściśle współpracują dla zatarcia śladów przestępstwa. Tylko nieliczne z tak zastrzelonych wilków są odnajdywane.

Jak wynika z naszych badań, opublikowanych niedawno w “Biological Conservation”, co roku ponad 140 wilków jest zabijanych nielegalnie z broni palnej w Polsce – wyliczają przedstawiciele Stowarzyszenia dla Natury “Wilk”.


Art. 181, § 3 Kodeksu Karnego

§ 2. Kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy albo uszkadza rośliny lub zwierzęta powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto niezależnie od miejsca czynu niszczy albo uszkadza rośliny lub zwierzęta pozostające pod ochroną gatunkową powodując istotną szkodę.


Art. 35 ust 1 Ustawy o ochronie zwierząt

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem [całość TUTAJ]


Zdjęcie: facebook.com/SDNWILK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.