Władze Lublińca nie wykluczają NAUKI ZDALNEJ w placówkach narażonych na brak lub ograniczenie ciepła [FILM]

Władze Lublińca nie wykluczają NAUKI ZDALNEJ w placówkach narażonych na brak lub ograniczenie ciepła [FILM]

W trakcie czwartkowej Sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, samorządowcy sporo uwagi poświęcili zagrożeniu, jakim może być ograniczenie lub brak ogrzewania w placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto i zasilanych przez lokalną ciepłownię.

Zakład, stanowiący zaledwie jeden z trybów rozległego przemysłu energetycznego, uzależniony jest m.in. od zasobów i cen węgla, a także od warunków stawianych przez dostawców surowca. Podobnie jak wielu innych częściach kraju, ostatnia destabilizacja na rynku uderza już w odbiorców – np. w lokatorów spółdzielni mieszkaniowych czy właśnie w część obiektów użyteczności publicznej.    

W obliczu rozpoczynającego się okresu grzewczego jednym z wrażliwszych problemów, w kwestii zapewnienia ciepła, wydaje się być jego dostawa do szkół. Kwestię placówek oświatowych zasilanych przez lubliniecką ciepłownię poruszył radny Łukasz Mikulski:

Jesteśmy tutaj, jako Rada Miejska, wszyscy żywo zainteresowani tym, w jaki sposób burmistrz zamierza sobie z tym tematem poradzić. Ja rozumiem, że ma pan ograniczone kompetencje w tym zakresie, ale uważam, że powinien pan się w to bardzo mocno zaangażować – podkreślał w swoim wystąpieniu przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Burmistrz Miasta Lublińca, Edward Maniura zaznaczył, że za wdrażanie odpowiednich mechanizmów w zakresie zabezpieczenia kraju w szeroko pojętą energię odpowiedzialne jest państwo:

Z ostatniej rozmowy z panem prezesem firmy nie wyglądało to źle. Wydaje mi się, że są jakieś szanse żeby w niedługim czasie rozpoczął się sezon grzewczy – mówił burmistrz Maniura. Dodał, że więcej informacji i ustaleń powinno wyniknąć z zaplanowanych na dzień 27 września rozmów z udziałem burmistrza, prezesa zakładu i przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowych zaopatrywanych przez ciepłownię, które również odczuwają pogłębiający się kryzys.

Według informacji podanej przez Zastępcę Burmistrza Miasta Lublińca, Annę Jonczyk – Drzymałę, ciepłownia obsługuje trzy placówki edukacyjne prowadzone przez miasto – to Szkoła Podstawowa nr 1, Przedszkole Miejskie nr 2 oraz Żłobek Miejski:

W przypadku Szkoły Podstawowej nr 1, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że ciepło przestanie być dostarczane przez zakład, prawdopodobnie będziemy zmuszeni, tak jak inne samorządy w Polsce, wprowadzić naukę zdalną – Podkreśliła, że taki mechanizm może być trudniejszy w przypadku przedszkola i żłobka. Wszystkie wymienione budynki, zasilane przez ciepłownię, pomimo przeprowadzonych termomodernizacji, nie posiadają innych rozwiązań zapewniających utrzymanie odpowiednich temperatur.

Radny Jan Springwald zauważył, że podobne problemy występują nie tylko w innych rejonach kraju ale nawet w najbardziej rozwiniętych państwach europejskich, np. w niemieckiej Norymberdze gdzie ograniczono temperatury w placówkach oświatowych.

Skoro najbogatsze kraje wprowadzają taki restrykcje, to obawiam się, że u nas nie będzie lepiej – skwitował przewodniczący klubu Forum Samorządu Lublinieckiego.

Retransmisja Sesji: TUTAJ [dyskusja od 1 godz. 2 min]

 

 1. Dlaczego pan Mikulski pyta o węgiel i naukę zdalna skoro należy do partii która tak dba o “dobro” ludzi??? Niech porozmawia że swoimi przełożonymi!!!

  Odpowiedz
 2. może ktoś podejmie tu dlaczego węgiel jest taki drogi? przypomnę że Pan Morawiecki którego szanuje w lipcu lub w powiedział że nie kupujcie drogiego węgla bo już w sierpniu będzie po około 1100,- wtedy węgiel kosztował około 2000,- teraz węgiel kosztuje po 3500,- i dopłata nawet nie starczy na 1 tonę węgla?

  Odpowiedz
 3. Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, komentując rosnące ceny energii i materiałów opałowych, przypomniał niedawno Polakom, “że można zbierać gałęzie na opał”.
  Minister Przemysław Czarnek radził, by jeść “trochę mniej”, premier Mateusz Morawiecki “ocieplać domy”, prezydent Andrzej Duda “zaciskać zęby”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.