Wojewoda Śląski unieważnił istotną Uchwałę Rady Powiatu Lublinieckiego.

Wojewoda Śląski unieważnił istotną Uchwałę Rady Powiatu Lublinieckiego.

20 marca tego roku Rada Powiatu Lublinieckiego przyjęła “Uchwałę w sprawie określania szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych”.

Dokument jest bardzo ważnym narzędziem w procesie tzw. inicjatywy uchwałodawczej, podejmowanej przez grupę minimum 10 mieszkańców samorządu.

Już podczas Sesji radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali swoje zastrzeżenia dotyczące brzmienia Uchwały – ta przeszła jednak nienaruszona. 

Jak czytamy w treści Rozstrzygnięcia Nadzorczego Wojewody Śląskiego z dnia 29 kwietnia – W toku badania legalności przedmiotowej uchwały organ nadzoru uznał, iż uchwała jest niezgodna z prawem (…) Rada Powiatu w Lublińcu w treści uchwały nie uregulowała jakichkolwiek unormowań dotyczących zasad promocji obywatelskich. Takie działanie Rady w sposób istotny narusza prawo, a rodzaj i zakres stwierdzonego naruszenia skutkuje obowiązkiem stwierdzenia nieważności badanej uchwały w całości – argumentuje Krzysztof Nowak, Dyrektor Nadzoru Wydziału Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Oprócz tego organ nadzoru stwierdził, że Rada Powiatu, wprowadzając wymogi do projektu uchwały, naruszyła przepisy zawarte w paragrafie 21. Statutu Powiatu Lublinieckiego, poprzez określenie, że ww. projekt powinien zawierać: organ odpowiedzialny za wykonanie uchwały, sposób podania do publicznej wiadomości oraz wkład własny wnioskodawcy w wysokości minimum 40% całkowitych kosztów zadania. W Statucie natomiast odnajdujemy informację, że projekt uchwały powinien zawierać: 1) tytuł uchwały, 2) jej podstawę prawną, 3) przedmiot regulacji, 4) termin jej wejścia w życie.

– Przede wszystkim jednak nie znajduje podstaw prawnych ograniczanie możliwości składania inicjatyw uchwałodawczych poprzez nakładanie na wnioskodawców obowiązku poniesienia części całkowitych kosztów zadania (min. 40%) – informuje Urząd Wojewódzki. Co ciekawe – pierwotny Projekt Uchwały, wysłany radnym drogą elektroniczną w dniu 19 marca, nie zawierał punktu dotyczącego czterdziestoprocentowego wkładu własnego wnioskujących. Tą poprawkę wniósł Wicestarosta Powiatu Lublinieckiego, Tadeusz Konina, tuż po rozpoczęciu Sesji w dniu 20 marca.

Podczas głosowania nad przyjęciem poprawki od głosu wstrzymał się radny PiS, Julian Werner, który w późniejszym przebiegu obrad częściowo podważał brzmienie Uchwały – Mówimy o rzeczy fundamentalnej dla samorządności – mówił Werner sugerując, że szczególny wymiar dokumentu wynika z możliwości składania projektów uchwał przez samych obywateli – Jakie instrumenty promocyjne zamierza wykorzystać Starostwo, żeby informacja o uchwale trafiła do jak największej ilości mieszkańców? Taka uchwała może zaniknąć jeśli znajdzie się wyłącznie w Biuletynie Informacji Publicznej, gdzie nie wszyscy docierają – wskazywał.

Radny wymienił również przykłady publikacji Uchwał, powołując się m.in. na powiat wodzisławski, w którym w listopadzie 2018 roku nie tylko zadbano o promocję ale też opublikowano wzory dokumentów, co miało niwelować błędy formalne, na jakie mogli być narażeni wnioskujący – Dla mieszkańców decydujących się na sporządzenie takiej Uchwały, to ogrom pracy, ponieważ muszą zebrać minimum 300 podpisów z poparciem. Potem, drobne błędy mogą zniweczyć ten wysiłek – sugerował Werner.

Radny otrzymał słowne zapewnienie Sekretarza Powiatu Lublinieckiego, Sylwii Fronczek, że informacje promocyjne pojawią się w przestrzeni publicznej za pomocą BiP, gazety “Ziemia Lubliniecka”, strony internetowej Starostwa – I nawet w portalu Lubliniecki.pl – wtrącił Starosta Powiatu Lublinieckiego, Joachim Smyła. Ostatecznie Julian Werner dał się przekonać i Uchwała przeszła jednogłośnie.

Problem w tym, że zapisy pozostawione w treści dokumentu nie znalazły akceptacji Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W tej kwestii, w czwartek, rozmawialiśmy z Krzysztofem Olczykiem, Przewodniczącym Rady Powiatu Lublinieckiego – Projekt Uchwały trafi do powtórnej analizy – uspokaja samorządowiec – Obiektywnie muszę przyznać, że nie był on do końca dopracowany. Projekt nie przeszedł wcześniej przez Komisję Uchwałodawczo-Legislacyjną, Zarząd Powiatu i pozostałe komisje – mówi Przewodniczący – Jednocześnie powiat kontaktował się w tej sprawie z Urzędem Wojewódzkim. Powrócimy do tej uchwały 12 czerwca, w trakcie kolejnej Sesji Rady Powiatu – dodał Krzysztof Olczyk.

Przewodniczący wskazał przy tym na duże znaczenie obsługi prawnej w procedowaniu poszczególnych Projektów Uchwał. Podkreślił, że możliwości w zakresie weryfikacji różnią się tutaj np. pomiędzy powiatem a Urzędem Wojewódzkim, chociażby ze względu na liczbę zatrudnionych radców – co przy ogromnej liczbie analizowanych dokumentacji może powodować tego typu uchybienia.

  1. Mieszkaniec Powiatu Maj 2, 2019, 2:04 pm

    Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jest dowodem na jakość samorządności władz powiatu lublinieckiego. Uchwała ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej pokazuje “obywatelskie” oblicze włodarzy powiatu. Szkoda, że zarząd powiatu nie podzielił obaw i zastrzeżeń radnego Wernera. Widać, że prawo obywateli do wnoszenia obywatelskich projektów uchwał jest ością w gardle włodarzy i poczyniono kroki, na szczęście nieskutecznie, aby jak najbardziej zdławić tę instytucję poprzez wprowadzenie zapisów ograniczajacych jej procedowanie, co wypunktowal wojewoda: nieokreślenie zasad promocji inicjatywy obywatelskiej oraz wprowadzenie kuriozalnego zapisu nakładającego na mieszkańców obowiązku finansowania w 40% realizacji zadania przez mieszkańców (czyli np. budowę szkoły). Akurat tę ostatnią regulację wniósł, jak wynika z zapisu transmisji, pan wicestarosta Konina, przez co zasłużył na samorządową ” Złotą Malinę” roku !

    Odpowiedz
  2. Pawonków Zdrój Maj 2, 2019, 2:39 pm

    Ja rozumiem że 300 mieszkanców składa uchwałę na temat remontu drogi i jeszcze ma zapłacić 40 porcent do tego remontu ? Robimy zarzutke!Brawo Rada Powiatu!!

    Odpowiedz
  3. Panie Redaktorze, na prawdę wstyd pisać o samym sobie… Odrobina kultury dziennikarskiej i dobrego smaku – o to tylko proszę.

    Odpowiedz
    • Julian Werner
      Julian Werner Maj 2, 2019, 5:55 pm

      Niestety, nic na to nie poradzę.
      Pan radny Werner poprosił mnie aby poruszyć ten temat. Musiałem to zrobić – oczywiście z obiektywnym przedstawieniem stanowiska pana Przewodniczącego. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
      • Ale wie pan, że w dzisiejszych czasach można to leczyć?

        Odpowiedz
      • “Pan radny Werner poprosił mnie aby poruszyć ten temat. Musiałem to zrobić “–> Jest jakiś jeszcze Pan Radny Werner w Radzie Powiatu Lublinieckiego kadencji 2018-2023???
        Pisanie sam o sobie to naprawdę poniżej poziomu. Musi Pan popracować nad poprawnym logowaniem się na strony, bo się Panu już myli kiedy Pan jest Lubliniecki.pl a kiedy Julian Werner.
        Już kiedyś to pisałam, proszę poczytać Kodeks Etyki Dziennikarskiej , V – Konflikt interesów pkt. 21 . … ale najpierw może proszę zaznajomić się ze słowem ETYKA bo może tutaj jest problem.

        Odpowiedz
  4. Dlaczego kilka hejterów przekierowuje meritum sprawy na osobiste wycieczki na osobę pana Wernera ? Stara dobra metoda erystyczna.
    Niech lepiej odniosą się do działań antyobywatelskich zarządu powiatu i jego popleczników na przykładzie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

    Odpowiedz
  5. Pan Werner pracuje tam gdzie pracuje a że jest aktywny w radzie to nie jego wina

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.