Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowane w budowę szpitala tymczasowego w katowickim MCK

Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowane w budowę szpitala tymczasowego w katowickim MCK

Trwa budowa szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W czwartek żołnierze z Kompanii Dowodzenia 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli montaż agregatu, który ma działać jako zasilanie awaryjne dla placówki. Wojskowi wspomagają również wiele innych działań. Uruchomienie szpitala przewidziano na środę 25 listopada.

KEP 900 czyli Kontenerowa Elektrownia Polowa składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych. Dwa z nich, o mocy 400 i 250 kW, są właśnie podłączane do systemu zainstalowanego na terenie Centrum – Będą one służyć jako zasilanie awaryjne, między innymi sprzętu podtrzymującego życie pacjentów, którzy trafią do budowanego właśnie szpitala – zapowiada Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Naszym zadaniem jest między innymi działanie w sytuacjach kryzysowych i do tego także przeznaczona jest nasza Kontenerowa Elektrownia Polowa. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu ćwiczyliśmy użycie jej przy kataklizmach i w sytuacji gdy zabraknie prądu w jakiejś miejscowości. Wtedy nie podejrzewaliśmy jeszcze, że może być on użyty w takiej sytuacji, gdzie niejako „czuwać” będzie nad bezpieczeństwem pacjentów podłączonych do respiratorów – podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.

Terytorialsi wraz z żołnierzami z Jednostki Specjalnej AGAT oraz z 6 batalionu powietrznodesantowego, działają przy budowie tymczasowego szpitala praktycznie bez przerwy – zarówno w dzień jak i w nocy. Zajmują się zarówno wyładunkiem sprzętu, jak i jego składaniem i ustawianiem w boksach przygotowywanych dla chorych.

Prace związane z adaptacją Międzynarodowego Centrum Kongresowego na tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa ruszyły 2 listopada a uruchomienie szpitala przewidziano na 25 listopada. Łącznie znajdzie się tutaj 500 łóżek – w tym 100 respiratorowych – a pozostałe z podpięciem do instalacji tlenowej. Wszystkie zostaną przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem.

Poza boksami dla chorych w MCK powstaną m.in. pracownia tomografii komputerowej, pracownia USG i pracowania endoskopowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.