Woźniki: Kawał lodu spadł z ciężarówki w trakcie jazdy. Policjanci przypominają o właściwym utrzymaniu pojazdów

Woźniki: Kawał lodu spadł z ciężarówki w trakcie jazdy. Policjanci przypominają o właściwym utrzymaniu pojazdów

We wtorek, w rejonie Woźnik, bryła lodu, która osunęła się i spadła z plandeki samochodu ciężarowego, uderzyła w wymijającą go inną ciężarówkę. Incydent mógł doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach zdarzenia.

Policjanci przypominają o przepisach regulujących obowiązek właściwego utrzymania pojazdów. 

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na drodze wojewódzkiej numer 789 między Woźnikami a Koziegłowami o godzinie 11:40.

Kierowca ciężarówki, z którego spadła bryła lodu najprawdopodobniej nawet nie zauważył tego faktu, gdyż nie zatrzymując się, odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci prowadzą czynności w kierunku ustalenia sprawcy kolizji, który zgodnie z nowym taryfikatorem musi się liczyć z wysokim mandatem – poinformował asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał a spadający lód uszkodził jedynie przednią lampę ciągnika siodłowego ciężarówki.

Funkcjonariusze przypominają, że art. 66 Prawa o ruchu drogowym nakłada na kierowcę obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu drogowego i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Wszyscy kierowcy zobowiązani są do usuwania śniegu i lodu ze swoich pojazdów, a kierowcy ciężarówek powinni dokładnie usunąć zalegający śnieg i lód z plandek i zabudowań przyczep i naczep, szczególnie po dłuższym postoju – podkreśla rzecznik lublinieckiej komendy.

Za niedopatrzenie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym lub wnioskiem do sądu o jego ukaranie. Jeśli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku, kierującemu grozi również odpowiedzialność karna.

Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć – nawet do lat 8.

Na podstawie: lubliniec.policja.gov.pl

Jeździsz nieodśnieżonym samochodem? Stwarzasz zagrożenie! Spodziewaj się mandatu nawet do 500 złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.