Współpracujmy z policją. Najchłodniejsze miesiące… niebezpieczne dla osób bezdomnych!

Współpracujmy z policją. Najchłodniejsze miesiące… niebezpieczne dla osób bezdomnych!

Tradycyjnie, z nadejściem pory jesienno – zimowej, dzielnicowi i policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego Komendy Powiatowej w Lublińcu, w trakcie codziennej służby sprawdzają miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Za każdym razem oferują im pomoc w znalezieniu ochrony przed chłodem.

Mundurowi apelują przy tym do mieszkańców powiatu – Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję lub Straż Miejską za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie – czytamy na oficjalnej witrynie KPP Lubliniec.

Policja dokonuje regularnych kontroli takich obiektów jak pustostany, ogródki działkowe czy altany. Często, aby się rozgrzać, bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Odnajdując takie osoby, stróże prawa proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Policjantami, którzy intensywnie monitorują sytuację bezdomnych są dzielnicowi – mają wiedzę o obecności takich osób w swoich rejonach służbowych – Wiele z tych osób pomimo świadomości zagrożenia wychłodzenia organizmu z powodu niskich temperatur, nie zmienia jednak swojego trybu życia i nie chce skorzystać z oferowanej im pomocy – podkreśla asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy lublinieckiej komendy.

Stróże prawa apelują do wszystkich mieszkańców powiatu lublinieckiego, aby zawsze reagować na zauważone osoby, które mogą potrzebować pomocy, często leżące na ławkach czy chodnikach. Oprócz zawiadomień telefonicznych można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ.

*     *     *

W okresie od 1 listopada 2018 r. do 31 marca 2019 r. na terenie Polski zarejestrowano łącznie 73 zgony osób z powodu wychłodzenia organizmu. 36% osób zmarłych stanowiły osoby bezdomne. Najwięcej zgonów (12) zanotowano w okresie od 26 listopada do 2 grudnia 2019. Do 15 spośród wszystkich zgonów doszło na terenie pustostanów lub garaży, a do 17 na ulicach. W 16 przypadkach, osoby bezpośrednio przed zamarznięciem spożywały alkohol.

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w okresie od 1 listopada 2018 r. do 31 marca 2019 r. odnotowano 1 848 zgłoszeń dotyczących bezdomności, a potwierdzone przez policję zgłoszenia stanowią 52,2 % ogółu zgłoszeń w tej kategorii.

zdjęcie: KPP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.