Wszystkich Świętych – jak to właściwie jest?

Wszystkich Świętych – jak to właściwie jest?

Nieuchronnie zbliża się listopad, a wraz z nim wspomnienie bliskich, których już z nami niema. Temat coraz częściej pojawia się w głównych mediach, a w sklepach dużych i tych mniejszy obecny właściwie od początku października w postaci różnorakich zniczy i lamp. Ale właściwie jak to jest? Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych? Sami często stosujemy te nazwy zamiennie, chociaż to błąd.

W tradycji chrześcijańskiej 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych czyli tych, którzy zostali obwołani świętymi. Natomiast to następny dzień jest obchodzony jako Wszystkich Wiernych Zmarłych, bo jak wiadomo nie każdy zmarły jest święty.

Nazwa Święto Zmarłych zaś powstała w czasach budowy w naszym kraju socjalizmu, w którym dzień ten był również dniem wolnym od pracy. „Budowniczowie” nowego ustroju, chcąc ograniczyć jak najbardziej wpływ wiary i rozbudzanie świadomości społecznej wymyślając taką nazwę starali się, by brzmiała ona jak najbardziej świecko.  Przez lata wtłaczana do głów utrwaliła się i wciąż jest jeszcze używana, oby coraz rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.