Wyborcy głosowali ale to radni wybierali. Nowe – stare rozdania w trakcie Sesji Rady Powiatu w Lublińcu

Wyborcy głosowali ale to radni wybierali. Nowe – stare rozdania w trakcie Sesji Rady Powiatu w Lublińcu

We wtorek odbyła się pierwsza Sesja Rady Powiatu w Lublińcu nowej kadencji 2024/29. Tradycyjnie, podczas inauguracji, dokonano wyborów Starosty i Wicestarosty Lublinieckiego. Wyłoniono również Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących Rady, Zarząd Powiatu, a także przewodniczących i członków poszczególnych Komisji.  

Radni, w ustawowym głosowaniu tajnym, ponownie wybrali Joachima Smyłę na stanowisko Starosty Lublinieckiego. Pracę na stanowisku wicestarosty kontynuować będzie Tadeusz Konina, rekomendowany w trakcie obrad przez Starostę.

Jeśli chodzi o funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu w Lublińcu, w nowej kadencji będzie ją pełnić, wybrana jednogłośnie, Anita Naczyńska z komitetu Joachima Smyły. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali Ernest Pogoda z komitetu Joachima Smyły i Jerzy Orszulak z komitetu Prawo i Sprawiedliwość.

Zarząd Powiatu w Lublińcu tworzyć będą: Rufin Majchrzyk (komitet T. Koniny), Leszek Matyja (komitet J. Smyły) oraz Marek Wręczycki (komitet T. Koniny)

Obok Joachima Smyły o stanowisko Starosty Lublinieckiego ubiegała się również Anna Jonczyk – Drzymała, była wiceburmistrz Miasta Lublińca reprezentująca w Radzie klub “Serce dla Powiatu”. Decyzją 19 – osobowego składu Rady Powiatu, Joachim Smyła otrzymał 14 głosów, przy 4 czterech głosach dla Anny Jonczyk – Drzymały. Oddano przy tym jeden głos nieważny.

Przypomnijmy, że w Wyborach Samorządowych w swoim okręgu Anna Jonczyk – Drzymała cieszyła się największym zaufaniem wyborców (20,27%), co jednocześnie dało jej najlepszy procentowy wynik w skali powiatu. Joachim Smyła mógł liczyć na poparcie 7,89% głosujących, co w przekroju całej Rady plasowało Starostę Lublinieckiego na miejscu 12.

Co ciekawe, decyzjami Rady Powiatu podjętymi w trakcie inauguracyjnej Sesji, Anna Jonczyk – Drzymała nie uzyskała nawet stanowiska przewodniczącego którejś z Komisji. Te funkcje przypadły w udziale wyłącznie przedstawicielom komitetów Joachima Smyły i Tadeusza Koniny oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Drogownictwa: przewodniczący Krzysztof Strzoda / członkowie: Ernest Pogoda, Paweł Gawron, Joachim Smyła. Komisja Edukacji: przewodniczący Dawid Smol / członkowie: Anita Naczyńska, Karolina Dudzik, Sonia Wachowska. Komisja Kultury, Sportu i Turystyki: przewodniczący Paweł Gawron / członkowie: Rafał Ochman, Karolina Dudzik. Komisja Ochrony Środowiska i Przedsiębiorczości: przewodniczący Mariusz Pogoda / członkowie: Paweł Gawron, Alfred Cogiel. Komisja Rewizyjna: przewodniczący Rafał Ochman / członkowie: Krzysztof Strzoda, Renata Pyrek. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: przewodniczący Jerzy Orszulak / członkowie: Sonia Wachowska, Renata Pyrek, Krzysztof Strzoda. Komisja Uchwałodawczo – Legislacyjna: przewodniczący Adam Konina / członkowie: Leszek Matyja, Dawid Smol, Rufin Majchrzyk. Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej: przewodniczący Jan Borzymowski / członkowie: Adam Konina, Anna Jonczyk-Drzymała, Jerzy Orszulak. Komisja Budżetu i Finansów: przewodniczący Renata Pyrek / członkowie: Ernest Pogoda, Marek Wręczycki, Mariusz Pogoda.


Procentowe wyniki poszczególnych radnych Rady Powiatu w Lublińcu w Wyborach Samorządowych:

 1. Anna Jonczyk – Drzymała 1739 głosów (20,27%)
 2. Rafał Ochman 734 (15,06%)
 3. Jerzy Orszulak 1132 głosy (13,19%)
 4. Mariusz Pogoda 813 (11,54%)
 5. Rufin Majchrzyk 644 (9,14%)
 6. Paweł Gawron 615 (9,04%)
 7. Ernest Pogoda 634 (9,00%)
 8. Leszek Matyja 580 (8,53%)
 9. Adam Konina 414 (8,50%)
 10. Renata Pyrek 393 (8,06%)
 11. Dawid Smol 561 (7,96%)
 12. Joachim Smyła 677 (7,89%)
 13. Krzysztof Strzoda 477 (7,01%)
 14. Alfred Cogiel 493 (7,00%)
 15. Jan Borzymowski 491 (5,72%)
 16. Karolina Dudzik 389 (5,72%)
 17. Marek Wręczycki 374 (5,50%)
 18. Anita Naczyńska 415 (4,84%)
 19. Sonia Wachowska 294 (3,43%)

.

Prawo i Sprawiedliwość 7465 (27,34% w Wyborach) / 5 mandatów (26,32% w Radzie)

Porozumienie Ziemi Lublinieckiej, J. Smyły 7343 (26,90% w Wyborach) / 5 mandatów (26,32% w Radzie)

Wspólnota Ziemi Lublinieckiej, T. Koniny 6612 (24,22% w Wyborach) / 5 mandatów (26,32% w Radzie)

Serce dla Powiatu 5881 (21,54% w Wyborach) / 4 mandaty (21,05% w Radzie)


Czytaj również:

Nowa kadencja – nowa uchwała. WYŻSZE DIETY dla radnych Rady Powiatu w Lublińcu? Ruszyły konsultacje społeczne

Siedmioro radnych klubu “Z Burmistrzem dla Lublińca” pokieruje pracami Komisji. Za nami pierwsza Sesja Rady Miejskiej

 1. Jak jest potraktowany wyborca widząc tą”układankę”.!To nie są prawdziwe wybory tylko “ściema”!Nie należy angażować całego społeczeczeństwa(udział w wyborach)do swoich partykularnych interesów!

  Odpowiedz
  • Czy liczba głosów oddanych na komitety, które są w koalicji nie była największa?
   W tych wyborach Porozumienie i Wspólnota uzyskały najwięcej głosów.
   Ja jako wyborca z wyboru jestem zadowolony. Należy uszanować wolę Wyborców (patrząc na całość, a nie jednostkowo).

   Odpowiedz
 2. Skandaliczne traktowanie wyborców! Nic dodać, nic ująć.

  Odpowiedz
 3. To nie były prawdziwe wybory tylko “ściema”. Wybory miały wyłonić Starostę a zakpiono z wyborców bo tzw.komitety się same ułożyły! To była perfidna kalkulacja.Takie postępowanie zniechęca lokalne społeczeństwo do uczestnictwa w wyborach .Wielka farsa!

  Odpowiedz
 4. Wybory samorządowe odbywają się zgodnie z określonymi przepisami prawa. Nie zgodnie z czyimś widzi mi się. Pan Tusk też przegrał wybory a jednak rządzi, bo sprytnie skorzystał z istniejącego prawa wyborczego.

  Odpowiedz
 5. Klaus Schwab Maj 8, 2024, 5:57 pm

  Dopiero teraz do Was dociera, że te wybory robione są dla picu! Każde wybory są dla picu. Gdyby wybory mogłyby coś zmienić w Polsce to od razu by ich zakazano! Natomiast ciemny ludek nad Wisłą wierzy, że to jest ich obywatelski obowiązek i chodzą na durne wybory. Nie byłoby świń przy korycie gdyby nie barany przy urnach! Zresztą same słowo urna dużo mówi. Wrzucając głosy do tych urn sprawiamy, że Polska jest pogrzebana coraz głębiej.

  Odpowiedz
  • Konsek piosynki Autobana kabaretu Rak … jedno go w myślach drynczy pytanie, kaj w końcu miyszko, w Niymcach czy w Polsce, a może na autobanie …

   Odpowiedz
 6. Można się spierać, krytykować, akceptować lub nie ordynację wyborczą, oraz kontestować lub konfirmować udział w wyborach. Mnie osobiście ciekawi czy koalicjanci: Pan Achim i Pan Tadek, są z siebie, i jak bardzo zadowoleni? Czy ich Panie Koleżanki i Panowie Koledzy (z koalicji A&T) zasiadający w Radzie Powiatu też czują się kontenci?

  Odpowiedz
 7. …, kto się wybiera 9.6.24 na wybory? ..
  ., wpierw pomyślcie – choć podobno myślenie może boleć? …, wyprawa na wybory też. Czy kandydatury koalicji: Donek&Ula = kolesiostwo Achim&Tadek to jest to czego chcecie? …, … pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.