Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach porządkowali Cmentarz Szpitalny w Lublińcu

Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach porządkowali Cmentarz Szpitalny w Lublińcu

Tradycyjnie, 1 listopada odwiedzimy cmentarze na okoliczność Uroczystości Wszystkich Świętych. W tym czasie warto pamiętać o samych miejscach spoczynku – zwłaszcza tych, które znajdują się na uboczu i nie zawsze odwiedzane są tak licznie jak w przypadku nekropolii parafialnych czy komunalnych, a bez wątpienia stanowią istotny element historii i społeczności lokalnej.

Taki cel przyświecał akcji zorganizowanej w środę 26 października. Grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach wraz z pedagogiem Markiem Budzyńskim, w ramach wspólnych działań podjętych z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Lublińcu reprezentowanym przez Jerzego Orszulaka, podjęła się prac porządkowych na terenie nekropolii położonej przy Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu.

Przed rozpoczęciem prac, młodzież została zapoznana przez opiekunów z historią tego miejsca, a w szczególności z tragicznymi losami 194 dzieci – ofiar eksperymentu przeprowadzonego przez hitlerowców w latach 1942-1944 w pobliskim szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Zbiorowa mogiła, w której spoczywają dzieci znajduje się w północnej części obiektu.

Oprócz przeprowadzonych prac porządkowych, zapalono również znicze, celem upamiętnienia zmarłych.

Działania te miały też szerszy wymiar edukacyjny, bowiem w praktyczny sposób pozwalały kształtować u młodzieży troskę o wartości uniwersalne, tradycje i pamięć o tych, którzy byli przed nami – podsumował Marek Budzyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.