Wzmożone kontrole na drogach. W piątek ruszyła akcja “Wielkanoc”.

Wzmożone kontrole na drogach. W piątek ruszyła akcja “Wielkanoc”.

W piątek, o godzinie 6:00 rozpoczęła się akcja “Wielkanoc”. W całym kraju ruch drogowy śledzić będzie aż 5,5 tysiąca policjantów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę przede wszystkim na prędkość rozwijaną przez kierowców oraz na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, gdzie dochodzi do 52% wszystkich potrąceń. Działania zakończą się w poniedziałek o godzinie 22:00.

Policjanci będą również zwracać uwagę na to, czy dzieci są przewożone we właściwy sposób, na zapięte pasy, stan techniczny pojazdu czy trzeźwość kierujących. Jednym z kluczowych działań funkcjonariuszy będzie także zapewnienie płynności ruchu. W związku z tym w sytuacji, kiedy dojdzie do zamknięcia jakiejś trasy, lepiej nie ignorować policjantów, którzy mają najświeższe informacje na temat sytuacji na danej drodze.

*    *    *

W 2018 roku policja przyjęła 31.674 zgłoszeń o wypadkach drogowych. Liczba ta była mniejsza o 3,3% w porównaniu do roku 2017. W ubiegłorocznych zdarzeniach śmierć poniosły 2.862 osoby – więcej o 31 niż w 2017 roku. Spadła za to ilość rannych – z 39.466 w roku 2017 do 37.359 w poprzednich dwunastu miesiącach (w tym niemal 11 tys. ciężko). w 2018 roku na polskich drogach doszło również do 436.414 kolizji.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce w październiku, maju i w lipcu. Jeśli chodzi o dni tygodnia – najbardziej feralne były piątki, w trakcie których zanotowano 16,5% ogółu zdarzeń. Najwięcej osób zginęło w soboty. Największe nasilenie wypadków wystąpiło pomiędzy godzinami 13:00 a 20:00. Jeśli chodzi o kategorię dróg, na których doszło do największej liczby wypadków i zgonów, były to drogi krajowe a następnie drogi wojewódzkie.

W minionym roku, w województwie śląskim, w 3.222 wypadkach zginęło 219 osób a 3.783 zostało rannych.

Podobnie jak w roku 2017, najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznychKierujący czują wówczas większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości, co w przypadku wystąpienia wypadku daje tragiczniejsze skutki – informuje Elżbieta Symon z Wydziału Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jeśli chodzi o rodzaje wypadków – w minionym roku najczęściej dochodziło do zderzeń pojazdów. Potrącenia pieszych znalazły się na drugim miejscu w policyjnych statystykach. Nadmierna prędkość znalazła się na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczyny zdarzeń (po nieustąpieniach pierwszeństwa).

Uważajcie na siebie – szerokiej drogi!

Zdjęcie: policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.