Za nami 25. Regionalna Pielgrzymka Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej oraz Parada Zabytkowych Traktorów

Za nami 25. Regionalna Pielgrzymka Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej oraz Parada Zabytkowych Traktorów

W minioną sobotę w Lubecku odbyła się jubileuszowa 25. Regionalna Pielgrzymka Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej.

Obok oficjalnych uroczystości, wielkim zainteresowaniem cieszyła się III Parada Zabytkowych Traktorów, którą mogli podziwiać mieszkańcy m.in. Sadowa, Kochanowic, Kochcic, Glinicy, Łagiewnik Wielkich, Pawonkowa, Kośmidrów i Lisowic. Kolumna pojazdów przemierzyła łącznie około 50 kilometrów. 

Po raz 25 rolnicy obchodzili, przypadające na dzień 15 maja, święto Izydora Oracza – patrona rolników, osób ciężko pracujących, orędownika w czasie suszy, opiekuna zwierząt domowych oraz patrona osób opiekujących się zwierzętami – modląc się o dobre plony w trakcie polowej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Eucharystię sprawował ks. Tomasz Hajok, obecnie administrator lubeckiej parafii.

W uroczystościach uczestniczył poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej GawronDziękuję Śląskiej Izbie Rolniczej, mieszkańcom Lubecka oraz gminie Kochanowice za organizację uroczystości. Dziękuję również ks. Tomaszowi za godną liturgię i kazanie, które zostanie w naszej pamięci. Dziękuję za obecność wszystkim Rolnikom i Ogrodnikom. Wasza praca zasługuje na największy szacunek – napisał parlamentarzysta w portalu społecznościowym Facebook.

Wśród zaproszonych gości – przedstawicieli samorządów i instytucji lokalnych, w Lubecku gościli również senator RP Ryszard Majer oraz Aleksandra Hadzik – prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego [KRUS]. Podczas 25. Regionalnej Pielgrzymki Rolników w Lubecku wyróżniono panią Klarę Prandzioch, która przez wiele lat pomagała w organizacji pielgrzymek.

Po raz kolejny Parada Zabytkowych Traktorów zastąpiła Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami – towarzyszący pielgrzymkom organizowanym w Lubecku. Od samego początku przyciągał on uwagę wielu mieszkańców – nie tylko gminy Kochanowice czy powiatu lublinieckiego ale także obserwatorów z dalszych miejscowości. W trakcie ostatniej edycji konkursu 2019 rywalizowało 20 pojazdów.

zdjęcie: Skansen Lubecko – Kierat Team [Facebook]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.