Za nami kolejna akcja “Bezpieczny pieszy” w powiecie lublinieckim. Bilans… daje do myślenia

Za nami kolejna akcja “Bezpieczny pieszy” w powiecie lublinieckim. Bilans… daje do myślenia

W środę 11 stycznia funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu przeprowadzili działania pod nazwą Bezpieczny Pieszy.

“Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem, a także kształtowanie świadomości kierujących i pieszych w obszarze występujących zagrożeń” – poinformowano na stronie KPP.

W działaniach wzięli udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Komisariatu Policji w Woźnikach oraz Posterunku Policji w Koszęcinie. Łącznie do całej akcji zadysponowanych było 13 mundurowych. Działania prowadzone były w rejonie newralgicznych skrzyżowań i przejść dla pieszych na terenie powiatu lublinieckiego, od godz. 10:00 do godz. 18:00.

Mundurowi zwracali uwagę zarówno na pieszych uczestników ruchu drogowego, jak i kierujących pojazdami, którzy swoim niewłaściwym zachowaniem powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Stróże prawa ujawnili łącznie 36 wykroczeń, z czego aż 26 zostało popełnionych przez kierujących pojazdami. Policjanci w trakcie całej akcji ujawnili 19 osób, które w rejonach przejść dla pieszych prowadziło swoje samochody z nadmierną prędkością. Rezultat, to 19 mandatów karnych, 16 zastosowanych środków w postaci pouczenia oraz jeden wniosek o ukaranie do sądu.

Przewinieniem jakie najczęściej popełniali piesi, to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Szczególną nieodpowiedzialnością “wykazała się” 61-letnia mieszkanka Gminy Koszęcin, która w miejscowości Koszęcin, nie ustąpiła pierwszeństwa osobie pieszej wchodzącej na przejście. Patrol “drogówki” ukarał kobietę mandatem karnym w kwocie 1500 zł. oraz 15 pkt. karnymi.

W roku ubiegłym aż w 7 wypadkach na terenie powiatu lublinieckiego brali udział piesi, z czego dwa zdarzenia miały miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Niestety, na skutek jednego z nich, śmierć poniosła starsza kobieta. Sprawcami obydwu wypadków byli kierujący – przypomina mł. asp. Ewelina Paruzel, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Na podstawie / zdjęcie: lubliniec.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.