Miejski Dom Kultury w Lublińcu świętuje 60 – lecie działalności. Za nami uroczysty spektakl “Kultura na zdrowie”

Miejski Dom Kultury w Lublińcu świętuje 60 – lecie działalności. Za nami uroczysty spektakl “Kultura na zdrowie”

,,60 lat minęło jak jeden dzień’’ tak artyści śpiewali podczas spektaklu ,,Kultura na zdrowie’’. Cała sala była pełna gości! Publiczność była zachwycona, owacjami na stojąco i gromkimi brawami podziękowała za niesamowite widowisko. Jubileusz 60-lecia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu był naprawdę spektakularny. Na długo pozostanie w sercach i pamięci zgromadzonych.

W 1963 roku na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublińcu został utworzony Powiatowy Dom Kultury w Lublińcu. W 1975 roku ośrodek zmienił nazwę na Miejski Dom Kultury pod którą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Od 1992 roku posiada status samorządowej instytucji kultury. Miejski Dom Kultury w Lublińcu, to instytucja z tradycją, która ze względu na zmieniające się trendy i wpływy środowiska kształtowała swoją działalność i dopasowywała ją do lokalnej społeczności.

Jubileusz 60-lecia MDK Lubliniec upływa pod hasłem ,,Kultura na zdrowie’’. Hasło to nie jest przypadkowe, naukowo udowodniono bowiem, że kultura ma korzystny wpływ na stan naszego samopoczucia. W jubileuszowym spektaklu można było usłyszeć różne ,,porady lekarskie’’. Były one przeplatane utworami muzycznymi, które nawiązywały do ważnych wydarzeń, które przez ostatnie 60 lat działy się w naszym kraju i miały wpływ na kulturę. Jedno było i pozostaje niezmienne: kultura pozwalała i pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
Widowisko wyreżyserowane przez Agnieszkę Raj-Kubat było niezwykle efektowne.

Aktorzy Teatru po Pracy pokazali swój warsztat i w ciekawy sposób opowiedzieli historię MDKu w ,,pigułce’’. Talentem aktorskim podczas spektaklu popisali się także Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura i Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agata Woźniak-Rybka mile zaskakując tym publiczność. Spektakl rozpoczął się piosenką ,,Podaj cegłę’’. Aktorzy w symboliczny sposób rozpoczęli ,,budowę’’ domu kultury. Za choreografię podczas występu odpowiedzialny był Szymon Michlewicz-Sowa.

Patriotyczny motyw wprowadziło wykonanie ,,Naszej Piosenki’’, pieśni na święto 1 maja. Utwór ,,Szklana pogoda’’ niezwykle charyzmatycznie i w totalnie rockowym stylu zaśpiewany przez Elizę Otolę porwał publiczność. Dodatkowo występowi towarzyszył taniec uczestników sekcji tj. Mażoretek, Formacji Tanecznych, Tańca towarzyskiego i Break Dance.

Niezwykle żywiołowo na scenie było podczas kawałka ,,Płonąca stodoła’’ w wykonaniu instruktorek Magdaleny Schlagner, Katarzyny Suchary i Karoliny Wieczorek z pomocą członków sekcji MDK Gospelsi. Panie Katarzyna i Karolina odpowiedzialne były za przygotowanie wokalne uczestników spektaklu. Swobodna atmosfera zapanowała na sali widowiskowej MDK Lubliniec przy utworze ,,Dziewczęta w letnich sukienkach’’.

Podczas trwania widowiska na ekranach zostały wyświetlone projekcje multimedialne przygotowane przez Monikę Klimzę-Gryc, które przyciągnęły wzrok i były ciekawym elementem wydarzenia. O efekty świetlne i wsparcie techniczne zadbali Ewelina Kukowka i Mariusz Klama. W tańcu współczesnym pełnym pasji i namiętności przy dźwiękach utworu ,,Testament’’ wykonanym przez Lilianę Potempę zaprezentowali się instruktorzy Katarzyna Koszczyk i Krystian Olszowski.

Ciekawym i pełnym humoru duetem na scenie był pan doktor z pielęgniarką, grani przez gościnnie występującego na naszej scenie Piotra Charczuka i Martynę Młynarską-Modlińską. Podczas utworów akompaniowali na perkusji Marcin Kita, na instrumentach klawiszowych Wojciech Kryś, na skrzypcach Magdalena Stamarowicz oraz na gitarach Marek Sklarczyk, (gościnnie) Arkadiusz Suchara oraz Michał Szybka.

Producentem wydarzenia była dyrektor MDK Lubliniec Agata Woźniak-Rybka przy wsparciu asystent Karoliny Groblińskiej-Kandora.

Na zakończenie wielu z gości m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, Senator Ryszard Majer, Damian Węgrzyński asystent poseł Izabeli Leszczyny oraz Poseł RP Andrzej Gawron w uroczysty sposób na scenie złożyli jubileuszowe życzenia. Następnie cała publiczność odśpiewała głośne ,,Sto lat’’.

Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. To pasja rodzi profesjonalizm, a profesjonalizm daje jakość. Często słyszymy, że coś się udało. Bardzo nie lubię tego sformułowania, bo to, że tyle wspaniałych rzeczy się wydarzyło jest efektem zaplanowanych i zrealizowanych celów. Miałam okazję przygotowywać jubileusz 50 lecia, gdzie symbolicznie podsumowaliśmy pół wieku działalności domu kultury. Od tego czasu powstał Teatr po Pracy, orkiestra zyskała międzynarodową sławę, mamy sukcesy pracowni plastycznej i Gospelsów. Za tymi wszystkimi sukcesami stoją konkretni ludzie. Mam zaszczyt stać na ich czele i teraz chciałam im za to zaangażowanie podziękować. Dziękuję byłym pracownikom i wszystkim, którzy na przestrzeni tych lat tworzyli to miejsce. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli nasze działania i naszej wspaniałej publiczności. Dziękuję za przybycie na nasz jubileusz i wspólne świętowanie – powiedziała dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu na zakończenie jubileuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.