Za oknem zima a LUBITEKA tętni życiem! Zobacz zapowiedzi i podsumowanie ostatnich wydarzeń

Za oknem zima a LUBITEKA tętni życiem! Zobacz zapowiedzi i podsumowanie ostatnich wydarzeń

Rodzinne Granie w Lubitece, spotkanie z autorami książki “Tajne archiwum watykańskie”, kultura japońska, Literackie Czwartki oraz Klub Dyskusyjny Książki – to wydarzenia, które w najbliższym czasie zorganizowane zostaną w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu.

Za nami również kilka bardzo interesujących projektów zrealizowanych w Lubitece – to m.in. grant na wydarzenie o kodowaniu oraz spotkanie dotyczące historii lokalnej.


RODZINNE GRANIE W LUBITECE
Gry planszowe to świetny sposób na rozrywkę połączoną z edukacją, integracją, czy dyskusjami. Planszówki pozwalają nam odłączyć się od wirtualnego świata, by nawiązać kontakt z innymi osobami, czy wspólnie rozwiązać jakiś problem. Nic nie zbliża ludzi do siebie tak, jak wspólny cel do osiągnięcia. O tym przekonaliśmy się 3 grudnia w Lubitece na rodzinnym terapeutycznym graniu, które odbyło się w ramach kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy.

Spotkanie prowadził doświadczony animator gier planszowych pan Bartłomiej Zbączyniak wraz z Szkolnym Klubem Gier Planszowych „Planszopernik” z Bytomia. Prowadzący miał ze sobą kilkadziesiąt gier o różnym poziomie trudności, wśród nich każdy znalazł coś dla siebie. Były to gry edukacyjne, strategiczne, kooperacyjne, które rozwijają relacje oraz uczą radzenia sobie zarówno z porażką, jak i z sukcesem. Dwie godziny przy takich grach mija, jak jedna chwila.

Zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych, jak i tych, którzy jeszcze nie odkryli w sobie pasji do planszówek na kolejne spotkanie w dniu 7 stycznia o godzinie 16.00. Gwarantowana przyjemna i pożyteczna oraz pełna emocji zabawa w gronie rodziny, znajomych, przyjaciół.


TAJNE ARCHIWUM WATYKAŃSKIE

JE Biskup Jan M. Kopiec, Burmistrz Lublińca Edward Maniura oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
zapraszają na spotkanie z: Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoń, autorami książki Tajne Archiwum Watykańskie. Spotkanie odbędzie się w sobotę 11 grudnia 2021 o godz. 12.00.

W programie:

  • Tajne, sekretne, poufne. Dzieje najstarszej instytucji Kościoła.
  • Paradoksy inkwizycji. Wolność czy bezpieczeństwo?
  • Milczenie Piusa XII. Papież oskarżony.

Po spotkaniu możliwość zakupu książki i uzyskania autografu. Wstęp wolny


Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza na WTORKI Z PASJAMI: JAPONIA MANGA, ANIME I KWITNĄCE WIŚNIE – wykład połączony z warsztatami kaligrafii. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2021 o godz. 17.00 Prowadzenie: Aleksandra Błaśkiewicz, Mariola Widera, Lubiteka, ul. Sportowa 3. Wstęp wolny.


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu w ramach LITERACKICH CZWARTKÓW W LUBITECE zaprasza wszystkich miłośników literatury na drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem “Z książką w świątecznym nastroju?” Odbędzie się ono 16 GRUDNIA 2021, w godz. 17.30-18.30.

Dyskusje są sposobem na spędzenie wolnego czasu, poznania nowych książek i autorów, wymianę myśli, poznania opinii innych osób, a wszystko odbywa się przy kawie i w przyjaznej atmosferze. Moderatorem naszego Dyskusyjnego Klubu Książki jest niezastąpiona Arletta Szymanek-Kopiec. Klubowiczem może zostać każdy, który czuje potrzebę rozmowy o książkach. Spotkania w bibliotece mają miejsce raz w miesiącu.


Co to jest DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI? Grupa osób, które spotykają się aby porozmawiać o książkach.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza wszystkich młodych miłośników, pasjonatów literatury, bibliofilów i mole książkowe w wieku od 11 do 17 lat na spotkanie 17 grudnia o godz. 17.00-18.30.

Jeśli lubisz czytać książki. Jeśli lubisz o nich rozmawiać. Jeżeli chcesz zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi przyjdź do LUBITEKI! Prowadzenie Mariola Widera. Wstęp wolny.


MEET AND CODE: GRANT NA WYDARZENIE O KODOWANIU W LUBITECE
Z przyjemnością informujemy, że po raz drugi Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu, wspólnymi siłami ze Stowarzyszeniem Ścieżka Marzeń, oraz z paniami Iwoną Ślezioną-Plawgo i Ewą Siemiradzka otrzymała grant “Meet and Code 2021” w wysokości 1808, 32 zł (400 euro).

Dzieci i młodzież z naszej społeczności w Europejskim Tygodniu Kodowania zdobywały dzięki temu nowe umiejętności cyfrowe podczas naszego wydarzenia “PRZYGODA W LUBITECE”. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyła się w pełni online.

Zajęcia innowacyjne organizowane przez naszą bibliotekę, które prowadziły Panie Iwona Śleziona-Plawgo i Ewa Siemiradzka zostały przeprowadzone w formie gry dydaktycznej. Uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy online – przez platformę Teams. Musieli pokonać szereg przeszkód, które stworzył im wirus (Sieciowir).

Pierwsza część zajęć polega na rozwiązywaniu zadań, z których dzieci otrzymały szyfr. Następnie wszyscy rozwiązywali 8 poleceń z zakresu programowania obrazkowego, które było wprowadzeniem w świat kodowania i programowania. Zadania były krótkie, kilkuminutowe – w tym czasie uczestnicy mieli wykazać się znajomością zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Organizowane wydarzenia pokazało młodym ludziom, jak dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania realizować swoje pomysły.

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Idea jest prosta – zależy nam, aby w tę inicjatywę zaangażowało się możliwie najwięcej osób, niezależnie od tego w jakim są wieku i czym zajmują się w życiu.


Z TEKI HISTORYKA SPOTKANIE Z ARKADIUSZEM BARONEM
26 listopada 2021r. na zaproszenie Kręgu Przyjaciół Zapomnianej Historii oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy pan Arkadiusz Baron podzielił się swoją wiedzą w ciekawym wykładzie pt. „Z teki historyka, czyli m. in. odkrycie i wyjaśnienie tajemnicy rodu Rousitz von Helm z Sierakowa oraz o innych, niespodziewanych znaleziskach historycznych”.

Żmudna praca archiwisty oraz odrobina szczęścia sprawiły, iż udało się ustalić właścicieli Sierakowa Śląskiego od XV wieku. Autor przedstawił kilka hipotez dotyczących zasięgu sierakowskiego majątku, jego podziałów, nietypowego ulokowania kościoła parafialnego oraz losów niektórych członków rodziny Rousitz, a także wiele informacji na temat życia mieszkających w majątku zwykłych ludzi.

Mimo, iż wiele faktów udało się autorowi ustalić, to jeszcze więcej czeka na potwierdzenie w źródłach, których efekty, być może, znajdziemy w kolejnej książce autora.

Na zakończenie spotkania nasz gość wspomniał również o historii i rozwoju miejscowości Zawadzkie w związku ze wspomnianym wyżej „znaleziskiem historycznym”, którym okazał się pomnik z popiersiem Franza von Zawadzky’iego – faktycznego założyciela miejscowości. Choć w 1962 roku zniszczono pomnik, to udało się odzyskać zaginione popiersie, które może kiedyś wróci na dawne miejsce.

Zebrała: Katarzyna Lubosz [MPBP]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.