Zadymienie na terenie zakładu Lentex w Lublińcu. Systemy bezpieczeństwa skutecznie zmniejszyły ryzyko wybuchu pożaru

Zadymienie na terenie zakładu Lentex w Lublińcu. Systemy bezpieczeństwa skutecznie zmniejszyły ryzyko wybuchu pożaru

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, przed godziną 8:30, na ciągu technologicznym lublinieckiego zakładu Lentex, specjalizującego się w produkcji wykładzin. Z informacji, które uzyskaliśmy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu wynika, że przegrzaniu uległ olej stosowany do napędu maszyn.

Zainstalowane na terenie zakładu systemy bezpieczeństwa, zgodnie ze swoją funkcją odprowadziły rozgrzaną substancję do specjalnych zbiorników buforowych.

Na wewnętrznych ścianach pojemników mogły znajdować się niewielkie ilości starszego, wyschniętego oleju. W chwili kontaktu ze świeżą masą o wysokiej temperaturze, mogło wywołać to zadymienie wydostające się później przez kanały techniczne, o czym natychmiast poinformowano służby – podsumował asp. szt. Rafał Romanek, p.o. oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Tym samym na terenie zakładu nie doszło do wybuchu pożaru. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz dokonaniu oględzin w miejscu objętym zadymieniem wraz z powołanym do tego technologiem.

W rejon zdarzenia zadysponowano trzy zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Lublińca, w tym jeden pojazd z podnośnikiem i drabiną przeciwpożarową, a także zastępy Wojskowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu. Działania zakończono przed południem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.