Radny Jan Springwald wraz z radnymi klubu „Forum Samorządu Lublinieckiego” na sesji 30 września wystąpił do burmistrza z pytaniami w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2 i zwolnień nauczycieli, prosząc o odpowiedź na piśmie . W dzienniku Zachodnim z dnia 26 sierpnia 2016 r. w artykule pt. „Milion złotych na odprawy” w związku z likwidacją gimnazjów burmistrz Edward Maniura stwierdza, że:
– samorząd będzie musiał wydać około 1 mln zł. na odprawy dla nauczycieli
– pracę straci około 70 nauczycieli lublinieckich gimnazjów
– znalezienie pracy dla nauczyciela będzie graniczyło wręcz z cudem
– w Lublińcu będą trzy podstawówki, a Gimnazjum nr 2 zmieni przeznaczenie.
Taki czarny scenariusz przedstawiał Burmistrz w przekazie medialnym. To mogło tylko przerazić środowisko nauczycielskie i skłonić ich do wyjazdu na protest pod Urząd Wojewódzki. Dlatego też radni wystąpili do Burmistrza z trzema pytaniami:
– jakimi kryteriami kierował się udzielając tych informacji
– na podstawie którego z wariantów projektu ustawy zamierza przeprowadzić reformę
– czy w Lublińcu mogą powstać cztery szkoły podstawowe ( zamiast trzech ).
Z inicjatywy posła Andrzeja Gawrona 17 października w Liceum im. A. Mickiewicza zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie reformy oświaty. Aby wysłuchać obaw i rozwiać wszelkie wątpliwości Poseł zaprosił Panią Kurator Oświaty Województwa Śląskiego mgr Urszulę Bauer oraz nauczycieli z Gimnazjów i Szkół naszego Powiatu. Dyskusja była burzliwa, ale wiele wyjaśniła, rozwiała obawy nauczycieli, choć niektórzy pozostali sceptyczni. W czasie spotkania pan Burmistrz zadeklarował, że podjął decyzję otwarcia czterech Szkół Podstawowych w Lublińcu. To daje duże gwarancje, że nauczyciele Gimnazjów jednak nie będą zwalniani, baza lublinieckich szkół zostanie dobrze zagospodarowana a uczniowie będą uczyć się w lepszych warunkach.
Jak widać dociekliwość radnych i aktywność posła ziemi lublinieckiej Andrzeja Gawrona ma duży wpływ na zmianę stanowiska władz naszego Miasta, bo to przecież od nich zależy sukces reformy oświaty.
To nie poglądy polityczne, a dobro dzieci, młodzieży i przyszłych pokoleń są najważniejsze. Poseł Gawron podziękował pani Kurator za uczestnictwo w spotkaniu deklarując zarazem, że jeśli pojawi się taka potrzeba to zorganizuje następne konsultacje dotyczące reformy oświaty.
W załącznikach zamieszczamy pismo, które radni Forum Samorządowego reprezentowane przez Jana Springwalda wysłali do Burmistrza:
Odpowiedź Burmistrza:
Nieprawdziwy artykuł, który wywołał tyle emocji:
Zdjęcie nr 1. W środku Śląski Kurator Oświaty, Urszula Bauer; pierwszy z prawej poseł Andrzej Gawron
Zdjęcie nr 2. Jan Springwald, Przewodniczący Forum Samorządu Lublinieckiego; pierwszy z prawej Piotr Chmiel, nauczyciel z Kochanowic
Autor zdjęć: Daniel Dmitriew
Czy może mi ktoś wyjaśnić jak to w końcu jest, ten burmistrz Maniura chciał tych 70-ciu nauczycieli zwolnić, czy jak można wnioskować z jego pisma gazeta sama sobie wymyśliła ten wywiad ???
Maniura jest za a nawet przeciw
Na jakiej podstawie twierdzą Państwo, że mój artykuł jest nieprawdziwy? Jak już się rzuca takimi oszczerstwami, to warto by też było się też pod nimi podpisać. Jakoś skopiowanie mojego tekstu o Dniu Weterana przyszło Państwu bez większego trudu, nawet z literówką, którą zrobiłam. Skąd pewność, że on był prawdziwy?
Artykuł jest nieprawdziwy, ponieważ na spotkaniu z nauczycielami burmistrz Maniura mówił zupełnie co innego. Po pierwsze, że nie będzie zwolnień 70 nauczycieli, po drugie nie będzie trzech a cztery szkoły podstawowe. Na prośbę radnych o udzielenie wyjaśnień, odpowiedział, że nie udzielał autoryzacji tekstu do Dziennika Zachodniego. Ktoś tu więc mija się z prawdą; albo DZ albo burmistrz. Co do artykułu, proszę nie pisać, że został skopiowany, bo to nieprawda. Powtarzają się jedynie cytaty pewnych osób.