Zagrożenie powodziowe na południu województwa. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają strażaków.

Zagrożenie powodziowe na południu województwa. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają strażaków.

Po intensywnych opadach deszczu, w nocy ze środy na czwartek część rzek zlokalizowanych w południowej części województwa śląskiego, przekroczyła stany alarmowe – są to m.in. Wisła, Biała i Koszarawa.

Do wczesnych godzin rannych strażacy interweniowali ponad 150 razy, walcząc nie tylko z podtopieniami ale też z osuwiskami ziemi (Leszna Góra, Koniaków).

W czwartek podjęto decyzję o włączeniu do akcji żołnierzy z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi będą wspierać działania strażaków.   

Około 100 mundurowych z 13. ŚBOT ruszyło do Bielska – Białej aby pomóc lokalnej społeczności w związku z krytycznym przekroczeniem stanu wody na rzece Biała, potoku Kromarek i stawach hodowlanych.

Żołnierze pomagają między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu jest także kompania dowodzenia 13. ŚBOT wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

Kolejnych 100 żołnierzy Śląskiej Brygady czeka w gotowości do wsparcia dla województwa małopolskiego. W Bieruniu, gdzie analizy prowadził Zespół Oceny Wsparcia, sytuacja jak na razie jest pod kontrolą. Istnieje jednak obawa, że stan rzek pogorszy się w nocy z czwartku na piątek.

Kolejny Zespół Oceny Wsparcia wyrusza do Szczyrku – oceni na miejscu jakie siły i środki będą potrzebne do pomocy przy wylewającej rzece Żylicy – wartki nurt uszkodził kładki oraz drogę do Wilkowiac gdzie wystąpiły lokalne podtopienia.

*    *    *

Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek Wojewody do Ministra Obrony Narodowej. Takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje II Lubelska Brygada OT – łącznie dwustu żołnierzy WOT.

Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Insytyt Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.