Zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych? Posłowie przyjęli kilka ważnych zmian

Zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych? Posłowie przyjęli kilka ważnych zmian

423 posłów poparło nowelizację Ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiana przepisów dotyczy m.in. zachowania kierowców i pieszych w rejonie przejść, odstępów pomiędzy pojazdami poruszającymi się po autostradach i drogach ekspresowych oraz dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Ważnym przepisem dodanym do Art. 13 jest nowy punkt informujący o tym, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju.

Kierujący pojazdem [również tramwajem – przyp. red.], zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście – czytamy w nowelizacji.

W Art. 14 ustawy dodano punkt, w którym zabrania się: “korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

Kolejna zmiana dotyczy korzystania z autostrad i dróg ekspresowych. W Art. 19 dodano ustęp, z którego wynika, że “Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania” – krótko mówiąc, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości.

Bez względu na porę, prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosić będzie 50 km/h. Wcześniej takie ograniczenie obowiązywało w godzinach od 23:00 do 5:00. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania nadal wynosić będzie 20 km/h.

22 stycznia nowelizację Ustawy – Prawo o ruchu drogowym przekazano do Prezydenta i Marszałka Senatu. Zmiany mają wejść w życie od 1 czerwca 2021.

Treść nowelizacji dostępna jest: TUTAJ

  1. Dobrze, że w końcu ten przepis wejdzie w życie. A co do telefonów komórkowych to rzeczywiście plaga, kierowca z telefonem przy uchu to widok powszedni a to chyba zdecydowanie częstszy widok. Czy zna ktoś kierowcę który zapłacił mandat za używanie komórki w czasie prowadzenia pojazdu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.