Żegnaj “Misiek”.

Żegnaj “Misiek”.

W środowisku policji zawsze docenia się wieloletnie zaangażowanie funkcjonariuszy w trudnych działaniach na rzecz bezpieczeństwa. Świadczą o tym wyróżnienia wręczane za zgromadzone zasługi. Dotyczy to nie tylko ludzi ale też psów, które znakomicie wspierają czynności podejmowane w obliczu rozmaitych zdarzeń. Policjanci z Komendy Powiatowej w Lublińcu wspominają “Miśka”, który zakończył życie z nieocenionym dorobkiem.

Jak poinformowano w poniedziałek na FaceBookowym profilu Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu – Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci znanego wielu mieszkańcom Lublińca, a szczególnie tym młodszym, psa służbowego Zaks, nr służbowy 1407, potocznie nazywanego przez nas “Miśkiem”. Służył on w komendzie przez 9 lat – czytamy na łamach profilu.

Był psem tropiącym. Wielokrotnie decydował o pomyślnych rozstrzygnięciach prowadzonych akcji. Odwiedzał ze swoim przewodnikiem najmłodszych mieszkańców powiatu i był przez nich uwielbiany. Cieszył się także sympatią samych policjantów, którzy zawsze witali go na służbie. Po przejściu na zasłużoną emeryturę zamieszkał z rodziną dotychczasowego przewodnika. Tam, otoczony ich opieką, dożył swoich pięknych 105 psich lat.

Obecnie w policji służbę pełni prawie 1600 psów. Niemal 1300 czworonogów służy w komórkach organizacyjnych pionu prewencji policji. Są to psy patrolowo – tropiące, które stanowią najliczniejszą grupę. Działania funkcjonariuszy wspomagają także psy przystosowane do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. W komórkach organizacyjnych służby kryminalnej pracuje ponad 140 psów wykrywających narkotyki. Czternaście czworonogów wyszkolonych jest do wyszukiwania zapachów ludzkich zwłok a niemal 100 psów do badań osmologicznych, w których ustala się zgodność zapachową z materiałem dowodowym. Duże znaczenie w pracy policjantów mają również konie – wspierają one m.in. zabezpieczanie imprez masowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.